Къщата, където Ататюрк е отседнал по време на посещението си в Муратлъ на 3 юни 1936 г., е превърната в музей.
Според статията, озаглавена „Размяна на имигранти“ в Лозанския договор от 24 юли 1923 г., през 1934-1935 г. в днешния областен център Муратлъ са създадени жилища за имигранти, за да се заселят част от турците, имигрирали от България.
В онези години област Муратлъ е била малко селце, разположено близо до Чорлу. Самият Ататюрк е дал заповед за изграждането на най-модерното и планирано село в Турция при условията на това време. Новото селище ще бъде разположено северно от железопътната линия, пътищата ще се пресичат под ъгъл от деветдесет градуса, а всички къщи ще имат градини. Освен това на всяко домакинство ще бъдат дадени по 10 декара земя на човек.
На 3 юни 1936 г. Ататюрк идва в Муратлъ, за да види лично новопостроения проект за селото и състоянието на къщите. По време на това посещение той е бил гост на семейство от град Пазарджик в България, срещу жп гарата, и се е наслаждавал на кафето, което му е било предложено, докато е седнал в градината на къщата.
Къщата, разположена в квартал Истиклял, е построена от кирпич и се състои от 3 стаи и 1 кухня, е била отчуждена от Министерството на културата и туризма и реставрирана в съответствие с оригиналния си вид.
Днес къщата, известна като Къщата на Муратлъ Ататюрк, излага етнографски местни материали и фотографии, свързани с посещението на Ататюрк в Муратлъ. Показани са и документални филми за дните на освобождението.
В паметника, издигнат в градината на Къщата на Ататюрк в памет на този ден;
„О, щастлив имигранте,Не забравяй 3 юни,
Най-великият човек на страната,
Беше гост в дома ти,
Той ви предложи любов.“
Тези редове са написани.