İskeçe Belediyeleri
İskeçe (Xanthi)
Mustafçova (Myki)
Abdera
İnhanlı (Topeiros)
İskeçe
Buraya: "binbir rengin şehri" de deniliyor. Düzlük bir alanda kurulan şehir, eski ve yeni şehir olarak, iki kısımdan oluşuyor. Eski İskeçe: dağın yamacında kurulmuş, dar sokaklardaki Türk evlerinden oluşuyor. Her mahallede, bir cami var. Şehir merkezinde ise, 5-6 civarında cami bulunduğu söyleniyor.

Kavala-İskeçe arasındaki karayolu uzaklığı: 55 km.dir. Yol boyunca, kendinizi Anadolu'nun bir bölgesinde ilerliyormuş gibi hissedebilirsiniz. İskeçe şehrinin arka kısmındaki dağ üzerinde ilerleyen küçük yoldan gidildiğinde, birçok spor yapan insan ve kiliseler görebiliyorsunuz.

İskeçe ismi: "Eskice" sözcüğünden gelmektedir. Osmanlılar döneminde, burada iki tane yerleşim yeri varmış. Bunlar: Eskice ve Yenice olarak isimlendiriliyormuş. Yine aynı dönemde, Yenice denilen merkez, büyük bir yangın sonucu yok olunca, buradaki insanlar bugünkü İskeçe merkeze taşınmışlardır. Bu yangın felaketine uğrayan Yenice, günümüzde bir köy olarak bulunmaktadır. Evlerinde ise, mutlaka balkon bulunmaktadır. Şehirde, balkonsuz ev bulunmuyor. Özellikle: bahar ve yaz aylarında, balkonlarından çiçekler sarkmaktadır.

Yunanistan ülkesinde: Gümülcine ve Dedeağaç ile birlikte, Türklerin en çok barındığı şehirlerden biridir. Ancak: Lozan Barış Anlaşması ardından, buradaki Türk nüfusun büyük bölümü, mübadeleye tabi tutulmuştur.
Türkçe İskeçe
Yunanca Ξάνθη  -  Bulgarca Ксанти
Yüzölçümü
1.793 km²
Rakım 80 m
Nüfus 111.222
Telefon Alan Kodu 2541
Plaka Kodu AH
Posta Kodu 67xxx
Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Başkanı Giorgos Pavlidis
İskeçe Belediye Başkanı Charalampos Dimarchopoulos
İskeçe Belediyeleri
İskeçe (Xanthi)
Mustafçova (Myki)
Abdera
İnhanlı (Topeiros)
Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.