HoşköyTekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı bir kasabadır. 1969 yılında belediye ilan edilmiştir. Yeni büyükşehir kanunu neticesiyle de belediye teşkilatı kaldırılıp Şarköy'ün mahallesi haline getirilmiştir. 2013 yılı itibariyle 1.718 kişi yaşamaktadır.


HoşköyKasaba halkının çoğu 1923 mübadelesi ile köye yerleşen Bektaşi ve Türkmen mübadillerdir. Sarı Keçeli Türkmenleri, Yunanistan'ın Selanik iline bağlı Vardar nehri yakınında bulunan Gevgeli ilçesi, Nutya, Kara Sinanlı, Alçaklar, Vodina, Kılkış, Mayadağ, Poroy köylerinden mübadele ile göç ettirilmiştir. Bu bölgenin iklim kosulları Fransa'nın Bordeaux bölgesine çok benzemekle birlikte Bordeaux'dan daha ılıman oldugu söylenebilir. Yapılan bagcılık türü yine Fransa'nın Bourgogne bölgesiyle önemli benzerlikler gösterir. Araziler oldukça küçüktür. Kasaba halkı geçimini genelde zeytin ve üzüm yetiştiriciliği ile sağlamaktadır. Bölgenin en büyük balıkçı barınağı da Hoşköy'de bulunmakta olup her zaman taze balık bulma imkânı vardır. Hoşköy, İstanbul'a 240, Tekirdağ merkezine ise yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

GANOHORA - Bir Bizans Metropolü

HoşköyKuruluşu antik çağlara dayanan kasaba M.Ö. 1.yüzyılda Yunanlılar tarafından bir koloni şehri olarak kurulmuştur. Bizans döneminin din merkezi olan GANOHORA (Ganos - Gaziköy ve Hora - Hoşköy) metropolitliği civarında 6 kadar manastır bulunduğu söylenmektedir. Ganos (Işık Dağı), eski dönemde hristiyanların "Kutsal Dağ" kabul ederek hacı olmak için uğradıkları 980 metre yükseklikteki bir dağdır. Bu bölgede yer alan manastırlarda rahipler kendi yiyeceklerini üretiyorlar, üretim fazlasını diğer yerleşim bölgelerine satıyorlardı. Ganohora kıyılarında gemilere yüklenen ürünler, deniz ötesi birçok metropole sevk ediliyordu. Amforalar ile taşınan şaraplar bu bölgeyi amfora üretim merkezlerinden biri haline getirmiştir. Bölgedeki şarap üretiminin yoğunluğunu Ganos mühürlü amforalara Akdeniz'in doğu ve batı ucundan, Marmara Denizi ve Karadeniz'in hemen her köşesinde rastlanmasından anlayabiliriz.

HoşköyZeytin ve şarap üretiminin gözde merkezlerinden Ganahora'nın tam karşısında zengin mermer yatakları ile ünlü Prokenessos (bugünkü Marmara Adası) bulunmakta idi. Bu iki merkez arasında yoğun bir deniz ticareti olduğu varsayımından yola çıkarak geçtiğimiz birkaç yıl içinde yapılan araştırmalar sonunda Marmara Adası kıyılarında çeşitli devirlere ait tam 13 adet gemi enkazına rastlandı. Adanın Tekmezar Burnu'ndaki bir batığın yaklaşık 20 bin amfora taşıması ise eski çağlarda bu bölgedeki üretimin ve ticaretin kapasitesine ilişkin en çarpıcı örnektir.

Bölgede yüzyıllardır manastırlardaki papazlar tarafından Kolorko, Yapıncak, Kınalı Yapıncak, Gamay ve Sémillon gibi birçok üzüm türünden şarap üretilmiş.

St. İoannis Theologos Manastırı

HoşköyBölgedeki manastırlar içinde günümüze ulaşan tek kalıntı olma özelliğine sahiptir. Papaz Dionysuis (doğum adı ; Kalafatis) tarafından 1865 yılında yapılan manastırın inşaatı 49 yılda tamamlanıyor. 1865'de yapılan bu manastır, daha önceki bir Bizans manastırının kalıntıları üzerine inşa ediliyor. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Bizans manastırının ise İstanbul alınmadan önce yapılmış olduğu tahmin ediliyor. Bu arazinin Bizans manastırından da önce mezarlık olarak kullanıldığı biliniyor. Mezarlık 5.ve 6. yüzyıla tarihleniyor.

(Bu bilgiler Melen Şarapçılığın internet sitesinde yer alan Patrikhane'den alınan Eklisiastiki Alithia dergilerinden derlenmiştir.)

HoşköyŞarap üretimindeki tarihsel süreklilik amfora imalatı için de geçerli. Bölgedeki madensel yönden zengin sulardan elde edilen çamur amfora, tuğla, kiremit, çanak ve çömlek imalatında kullanılıyordu. Mürefte limanından Marsilya'ya daha sonra "Marsilya Kiremiti" olarak tanınan kiremit türünün ihraç edildiği bilinmektedir. Hoşköy'de bir süre öncesine dek birçok aile, geçimini fırınlarda pişirerek ürettikleri toprak kaplardan ve kiremit - tuğla ocaklarından sağlıyordu.

Osmanlı döneminde bölgede büyük ölçüde rum nüfus barınmaktaydı. Rumca'da Hora olarak anılan Hoşköy'ün 1800'lerde nüfusu 15.000 civarındaydı ve eski kayıtlarda Hora'da 40 kadar doktor olduğu söyleniyor.

Hora Feneri

Hora FeneriAbdülmecit tarafından 1861 yılında Fransızlara yaptırılmıştır. Tamamen metal (demir) olan fenerin yapımında kaynak kullanılmamış, metaller civata ile tutturulmuştur. Yerden yüksekliği 20 metre ve bir o kadar da temelinin bulunduğu söylenmektedir. 96 kristalden meydana gelen fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapar. Her tam dönüş 20 saniyede gerçekleşir ve bu sürede 4 kez çakar. Eskiden gaz lambası ile çalıştırılan fener şu an elektrikle çalıştırılıyor.

Hora Feneri2007 yılı Haziran ayında yapılan ihale ile kiraya verilen Hoşköy Feneri'nin önümüzdeki yıllarda restorant olarak değerlendirilmesi bekleniyor.Nasıl Gelebilirsiniz ?

HoşköyHoşköy, İstanbul'a 260 ,Tekirdağ merkezine ise yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Hoşköy'e gitmek için TEM Otoyolundan gidip, Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Tekirdağ'dan sonra da Şarköy istikametine doğru gidiyorsunuz. Yolunun 48. kilometresinde Karıştıran'dan güneye ayrılan 38 km'ik yolla önce Şarköy'e ulaşılır. Bu yol oldukça iniş çıkışlı ve virajlıdır. Ancak bölünmüş yol çalışmaları hala devam etmektedir. Şarköy'den Mürefte istikametine ilerleyerek Şarköy - Hoşköy arası zeytin ve üzüm bağları ile süslenmiş, yazlık sitelerin yan yana sıralandığı 20km.'lik yola devam edeceksiniz. Şarköy'den sonra sırasıyla Eriklice, A.Kalamış, Mürefte, Hoşköy ve Gaziköy geliyor. Yolculuk İstanbul'dan yaklaşık 3,5 saat sürüyor.

HoşköyOtobüsle gelmek isterseniz, Şarköy Seyahat ve İstanbul Seyahat otobüs firmaları ile yazın her saat başı İstanbul'a araç bulmak mümkündür.
Şarköy Seyahat: 212 658 17 66 - 67
İstanbul Seyahat: 212 658 26 26

Hoşköy'ü Tekirdağ iline bağlayan Uçmakdere sahil yolu oldukça virajlı bir yoldur ancak manzarası uğruna bu yoldan gelmeye de değer. Tekirdağ'dan sonra Naip, Yeniköy, Uçmakdere, Gaziköy hattından Hoşköy'e ulaşabilirsiniz. Bu yol daha kısa olmakla beraber eşsiz bir manzara sunmaktadır. Yolun asfaltlanması yeni bitirilmiştir.

Görülecek Yerler.

HoşköyHoşköy'de zeytinlikler ve bağlar arasında yürüyüş yapabilir, taze balık eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Sabah erken kalkanlar denizden doğan güneşi seyredebilirler. Fener burnundaki kayadan midye çıkarıp yiyebilir, akşam üzeri çay bahçelerinde okey oynayabilirsiniz.

Gaziköy: Hoşköy'e 4 km uzaklıkta deniz kenarında yer alan Gaziköy küçük bir sahil kasabasıdır.

Uçmakdere: Eşsiz bir vadide yer alan köy, eski evleriyle ve sahiliyle görülmeye değer. Burada uzun yürüyüşler yapabilir, denize girebilirsiniz.

Güzelköy (eski adıyla Melen): Hoşköy'ün hemen arkasında yer alan Güzelköy, çevresindeki bağları, taş evleri ve konukseverliğiyle çınar ağaçlarının kapladığı meydandaki kahvelerinde konuklarını ağırlamaktadır.

Tarihi Manastır Kalıntısı : Melen Şarapları'nın arazisi içinde yer alan bu eski manastır Hoşköy'le Güzelköy arasında yer almaktadır.

Nerede Kalınır ve Ne Yenir?

Başkır Pansiyon, Hoşköy Tel: 282 538 64 55
Hasan'ın Yeri Pansiyon, Hoşköy Tel: 282 538 62 19
Pınar Pansiyon, Hoşköy Tel:0 282 538 62 23
Deniz Rest. ve Motel, Hoşköy Tel : 282 538 66 71
Sohbet Motel, Şarköy Tel: 282 518 14 00
Minka Otel-Restoran, Mürefte Tel: 282 528 83 84
Ayvaz Panisyon, Mürefte Tel: 282 528 75 25
Huzur Pansiyon, Mürefte Tel: 282 528 93 68
Marina Restoran, Mürefte Tel:282 528 89 29
Bayram'ın Yeri Pansiyon ve restoran, Gaziköy Tel: 282 538 63 00
Mocamp Çınar, Uçmakdere Tel: 282 525 10 18 - 525 11 03

HoşköyHoşköy'de bakkal, market, kuruyemişçi ve manavlarda her aradığınızı bulabilirsiniz. Haftalık pazar perşembe günü kurulur. Sahil yolu üstünde internet kafe, çay bahçeleri ve dondurmacılar bulunmaktadır. Hoşköy Dondurmacısı'nın dondurmaları çok lezzetlidir mutlaka tadına bakın.

Sağlık ocağı mevcuttur. Sağlık Ocağı yarım gün çalışmasına rağmen günün her saati doktora ulaşabilirsiniz. Ayrıca Şarköy'de Devlet Hastanesi bulunmaktadır.

Hoşköy Sağlık Ocağı Tel: 282 538 61 51
Şarköy Devlet Hastanesi Tel:282 518 18 86
Bölgenin fay hattı üzerinde olması sebebiyle kaynak sularına rastlanmakta olup Özkaynak şirketine ait tesislerde "Özgü" markalı doğal maden suyu üretilmektedir.

Türkiye'nin İlk Butik Şarabı

HoşköyBugün de Türkiye'deki butik şarapçılığın en kaliteli örnekleri üretiliyor bölgede. Türkiye'nin faaliyeti sürdüren en eski şarap imalatçılarından Çetintaş ailesi tarafından üç kuşaktır üretilen "MELEN" şaraplarının kalitesi ve tadı mükemmel.

Üstelik şarap şişelerinin üzerinde yer alan amblem Ganos amforalarının üzerindeki mühürü anımsatıyor.

Hoşköy Ganos fay hattının tam üstünde olması nedeniyle tarih boyunca sık sık depremler geçirmiş, en son 1912 depreminde yerle bir olmuştur. 1999 depreminde ise İlköğretim Okulu kullanılamayacak hale gelmiş olup 2002 yılında yeni okul inşaatı tamamlanmıştır.

Denizi temiz ancak çakıllı olan Hoşköy, poyraza açık olması nedeniyle yaz mevsiminin büyük bölümünü rüzgarlı geçirir. Liman içinde yer alan müzikli çay bahçeleri dışında eğlence yeri yoktur ancak sessiz ve el değmemiş ortamlarda tatil geçirmeyi sevenler için ideal bir mekandır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.