ŞarköyŞarköy'ün bugünkü yerinde Antik ve Bizans devri haritalarında, Tristatis, Agora gibi oturma yerlerine rastlanmaktadır. Roma ve Bizans idaresinde kalmış olan ilçede bazı kalıntılara rastlanmaktadır.

 

Gaziköy Bizans Kalıntıları:

Eski adıyla "Ganos Kalesi" şimdiki adı Gaziköy olan 130 haneli ve 25 km mesafedeki (Şarköy'e) yörede Bizans medeniyetine ait kalıntılar ortaya çıkmıştır. Köyün 100 m yüksekliğindeki yamaçlarda istiridye kabukları ve balık fosillerine rastlanmasından burada jeolojik devirlerde bir deniz olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzeyde yıkık kilise ve konutlara rastlanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda bir tünel meydana çıkmıştır. Ayrıca Gaziköy Çeşme Yazıtı ve Koca Çeşme Yazıtı dikkat çekicidir.

İlçedeki en önemli Osmanlı-Türk eseri Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan Cami-i Kebir'dir. Caminin bahçesindeki mezar taşları İslam sanatının örneklerindendir.


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.