Düğünler

SaraySaray'da evlenme yaşı önceleri erkeklerde 17-18, kızlarda 15-16 iken günümüzde ise, erkeklerde askerlik ve iş bulma zorunluluğu sebepleriyle, kızlarda ise eğitim-öğretime devam etmeleri ve iş hayatına atılmaları sebepleriyle yükselmiştir. İlçe genelinde akraba evliliklerine rastlanmaz. Halkın eğitim düzeyinin yüksek olması ve bilinçli olmasının etkisiyle çok eşli aile hayatı yoktur.

Günümüzde gençler kendi aralarında anlaşarak evlenmektedirler. Görücü usulü olarak tabir edilen evliliklere rastlanmamaktadır. İlçede nadir olarak kız kaçırma olaylarına rastlansa da kaçırma sonrasında genelde aileler anlaşabilmekte ve her iki tarafın katılımıyla düğünler yapılmaktadır.

Kendi aralarında evlenmek için anlaşan çiftler durumu ailelerine bildirirler ve belirlenen bir günde erkek tarafı, kızın ailesinin evine dünürlüğe gider. Gençlerin evlenmelerine karar verildikten sonra söz yüzükleri takılır ve düğün tarihi kesin olmasa da belirlenir. Bölge halkının genelde tarımla uğraşması ve mevsimin uygun olması sebebiyle düğünler genellikle yaz mevsimi ile sonbahar mevsimi başında yapılmaktadır.

Günümüzden yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar düğünler mahalle ve köylerde evlerin bahçelerinde yapılırken, günümüzde düğün salonlarında ve okul bahçelerinde yapılmaktadır.

Önceki yıllarda düğünlere katılanlar darbuka eşliğinde türkü söyleyerek oyun oynarlardı. Oyunların en önemli özelliği günümüzdeki gibi hep beraber değil de iki kişinin ortada oynamasıydı. Oynayacak kişileri ise ayrıca bir kişi belirlerdi. Düğünler esnasında söylenen türkülerden birisi şudur:

Bizim motor Anomag,
Dön de yarim bana bag.
Çok hoşuma gidiyor,
Perçemin yana bırak.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.
***
Bizim motor kırmızı,
Dolaşıyor Kıbrız'ı.
Nasıl alacan yarim,
İş yapmaz haylaz kızı.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.
***
Altınların bir dizi,Olmaz mı iki dizi ?
Söyle oğlan anana
Ayırmasınlar bizi.
Söyle oğlan bubana
Ayırmasınlar bizi.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.

Günümüzde yapılan düğünlerde ise çiftetelli ve karşılama gibi oyunların yanı sıra kasap havası eşliğinde halaylar çekilmektedir.

Maniler

İlçe halkının özel günlerde ve toplantılarda söylediği manilerden bazıları ise şunlardır:

İstanbul dedikleri,
Şekerdir yedikleri,
Hiç aklımdan çıkmıyor,
Yarimin dedikleri

***

Entarisi süt beyaz,
Ayrı düştük biz bu yaz,
Eğer beni seversen,
Mektubunu sık sık yaz.

***

Küp içinde bulgurum,
Islatıp kuruturum.
Sevdiğim güzel olsun,
Ben aç bile dururum.

***

Kaşlarını indir yarim,
Gel beni güldür yarim.
Bizim cama geldikçe,
Kendini bildir yarim.

***

Orman içi sıklık,
Erkekler çalar ıslık.
Şu Saray'ın kızları,
Taze kavrulmuş fıstık.

***

Mübarek Gün ve Geceler

Ramazan Bayramı

İlçe halkı Ramazan arifesinde mezarlık ziyaretlerine giderler. Aile büyüklerinin, akrabaların, komşuların mezarları ziyaret edilerek dualar okunur ve mezarların genel temizliği yapılır.

Bayram sabahı, erkekler camiye giderek bayram namazını kılarlar. Namaz bitiminde yapılan bayramlaşmadan sonra evlerine dönen erkekler ailesi ile bayramlaşarak hep beraber kahvaltılarını yaparlar. Kahvaltı sonrasında çocuklar, kendilerini bekleyen şekerlere ve bayram harçlıklarına kavuşmak için heyecanla sokağa çıkıp büyüklerini ziyarete giderler.

Öğleye doğru aileler bayramlaşmak için akrabalarını ve komşularını ziyaret etmeye başlarlar. Ziyaretlerde kolonya, şeker ve özenle hazırlanmış baklavalar ikram edilir. Bayram ziyaretleri bayram süresince devam eder.

Kurban Bayramı

Kurban bayramı arifesinde de mezarlar ziyaret edilerek dualar okunur. Kılınan bayram namazından sonra eve gelen erkekler yapılan kahvaltıdan sonra kurbanı kesmek için hazırlıkları yapmaya başlarlar.

Gözleri bağlanan kurban, tekbirlerle kesilir. Bir tarafta kurbanın taksimi yapılırken başka bir tarafta kesilen kurbanın etlerinden bir bölümü pişirilmeye başlanır. Yapılan taksimden sonra, fakirlere verilmek üzere ayrılan paylar dağıtılır. Akşama doğru Ramazan Bayramında olduğu gibi akraba, eş ve dost ziyaretleri yapılır.

Aşure Günü

Kutsal günler içerisinde en eski günlerden birisidir Aşure Günü. Muharrem ayının 10. günü tüm İslam dünyasında olduğu gibi Saray'da da Aşure Günü olarak kutlanır. Bu gün, evlere bolluk ve bereket getirmesi düşüncesiyle Aşureler pişirilir ve komşulara dağıtılır.

Askere Uğurlama

Her Türk gencinin vatan borcu olarak kabul edilen Askerlik Görevi tüm Türkiye'de olduğu gibi Saray'da da özel bir yere sahiptir. Askere gidecek gençler ilçe merkezinde ve köylerde gruplar halinde ellerinde bayraklar, yanlarında davul ve zurnalarla halaylar çekip oyunlar oynayarak esnafları ziyaret edip onları selamlarlar ve düzenleyecekleri eğlenceler için harçlıklarını toplarlar. Bütün esnaflar gönüllerinden geldiği kadar gençlere destek olurlar. Belirlenen bir akşam, askere gidecek gençler için köylerde ve mahallelerde Askere Uğurlama Düğünü yapılır. Asker düğününde, köylülerin ve mahallelilerin alkışları eşliğinde gençler tek tek meydana çağırılır , bölgenin önde gelen büyüklerinin yaptığı konuşmalardan sonra davul , zurna veya klarnet eşliğinde halaylar çekilip oyunlar oynanır. Askere gidecek gençlerin köy veya mahalle halkıyla vedalaşmasıyla düğün sona erer.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.