KozyörükKozyörük Malkara ilçesine 18 km. uzaklıkta bir yerleşim yeridir. Bir Türkmen Bey'inin çiftliği olan bu yerler eskiden Koz Çiftliği olarak anılırdı. Daha sonraları gelen göçmenler ile Bey'in arası arazi yüzünden açılır. Yörük Bey'i baskılara dayanamayarak yöreyi terk eder. Bu yerleşim yerinin adı da Kozyörük Köyü olarak değiştirilir.

Balkan ve I. Dünya savaşı sırasında kasaba halkı, özellikle Yunan ve Bulgar zulmüne çok uğramıştır. 13.11.1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulan köy 1972 yılına kadar muhtarlıkla yönetilmiştir. Her yıl, 13 Kasım'da Kurtuluş Bayramı kutlanmaktadır. 1972 yılında Belediye Teşkilatı kurularak Kozyörük Kasabası adını almıştır.

Yeni büyükşehir kanununa göre belediye teşkilatı kaldırılmış olup Malkara'nın bir mahallesi haline getirilmiştir.

KozyörükMalkara-Hayrabolu yolu üzerinde kurulmuştur. Kuruluş yerinin yer yüzü şekilleri oldukça sadedir. Genelde yayla düzlüğü ve ovalık bir görünüme sahiptir. Rakım Malkara ilçesine göre daha düşüktür. Önemli ovası Dime çayırıdır. Önemli yükselti olarak Kozyörük Korusu adı verilen tepe ile Caferan tepesi gösterilebilir. Arazinin tamamı bu yüzden tarıma elverişli olup, ekilebilir durumdadır. İçinden geçen Kozyörük Deresi ve güneyinden geçen Koca dere olmak üzere iki akarsu vardır. Yazları her ikisinin de suyu kurur.

Turistik yerleri yoktur. Bunun yanında Karaidemir Barajında gerek su avcılığı, gerekse kara avcılığı yapılmaktadır. Kara avcılığında özellikle ördek avı yapılmaktadır. Ayrıca kavaklık, koruluk denilen yerlerde piknik yapılmaktadır.

KozyörükMahallenin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca gelir kaynakları tarım ürünleridir. Bunlar; buğday, arpa, ayçiçeği, şeker pancarı, pirinç, yulaf ve sebzeciliktir. Halkın çoğu kendi ihtiyaçlarını karşılamak ve satmak için domates, biber, patlıcan, pırasa, havuç, marul ve ıspanak gibi yılda 50 ton civarında sebze yetiştirmektedir. Bunu yanında hayvancılık yönünden de çok iyi bir potansiyele sahiptir. Malkara Köylere hizmet götürme birliğinin kurulması ile birlikte her köy ve kasabada olduğu gibi Kozyörük'te de hayvancılık hem sayısal, hem de niteliksel olarak çok büyük değişikliklere uğramıştır. Mahallede haftanın Cuma günleri Pazar kurulmaktadır. 1912 yılında yapılan ilkokul binasında eski harflerle eğitim-öğretim hizmetleri verilmeye başlanmıştır. 1928 yılından itibaren Türk Alfabesi ile çalışmalar sürdürülmektedir.
Kozyörük Kozyörük Kozyörük Kozyörük Kozyörük

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.