Yenidibek GöletiMalkara ilçesi tarihi bir ilçe olmakla birlikte, turizm için potansiyel oluşturabilecek önemli tarihi yapılara sahiptir. Bu nedenle zaman zaman turistlerin ziyaret ettiği bir yer konumundadır. Ayrıca gezme, dinlenme, eğlenme tesisleri bulunmakta, ziyaretçilerin hoş zaman geçirebilecekleri mekanları barındırmaktadır.

Dinlenme Tesisleri

Kültür sarayı her yaşta ve kültürdeki kişilere değişik imkanlar sağlamaktadır. Kafeteryası ile yeme içme, sinema, tiyatro ve kütüphanesi ile kültür ve bilgi, kondisyon merkezi ve bilardo salonu ile spor ve sağlık, gençlik merkezi ile dinlenme, müzesi ile tarihi ve kültürel yönden hizmet vermektedir. Kafeteryasının ferah, rahat, temiz, tertipli ve manzaralı mekanı nefis pizzası, cipsi ve hamburgeri ile birleşince sadece Malkaralıları değil, çevre ve ilçelerdeki zevk sahibi insanları da çekmektedir. İlçede, Kültür Sarayının yanında 1992-1993 yılında Belediyece yaptırılan, içinde; lokanta, bar, yüzme havuzu ve halı saha bulunan Bahar Turistlik Tesisleri vardır. Yüzme havuzu olimpik ölçülerdedir. 25x12,50 m. boyutlarında büyükler için bir havuz ve bunun yanında 12x7m. boyutların da bir tanede çocuk havuzu mevcuttur. Yüzme havuzlarının alt kısmında soyunma odaları ve duşlar bulunmaktadır. Lokantası kapalı bölümün ikinci katındadır. Alt katında bar bulunmaktadır. Yüzme havuzunun yanında bulunan hali saha, her yaştaki spor yapmak isteyenlere bedeli mukabilinde hizmet vermektedir.

Malkara-Şarköy yolu üzerinde, biraz iç tarafta kalan Balabancık Kasabasında Belediye tarafından düzenlenen ve işletilen Türkmen Çeşme Tesisi mevcuttur. Kapalı alanı çok ufak olup, geniş bir bahçesi mevcuttur. Bahçesinde yapılan çardaklara yerleştirilen masalarla gelenlere köye ait yöresel taze yiyecekler ile havuzunda bulunan taze alabalık ve diğer değişik türden yiyecekler verilmektedir.

Güngör Otelin bir yemek salonu bulunmaktadır. Bunların yanında merkezde birçok yerde İskender, değişik yemek çeşitleri ve Tekirdağ Köftesi bulunan güzel, temiz yerler mevcuttur. Malkara'nın E-85 karayolu üzerinde olması nedeni ile Tekirdağ ve Keşan tarafında gelişte bulunan benzinliklerde dinlenme ve yeme ihtiyacını giderme amacıyla birçok lokanta vardır. Malkara'dan çıkıp Keşan tarafına giderken de yol kenarlarında bulunan birçok küçük kapasitede dinlenme ve yeme ihtiyacını gideren tesisler bulunmaktadır.

Gezi ve Mesire Yerleri

Kadıköy GöletiMalkara ilçesi mevcut coğrafi itibari ile çok fazla gezi ve mesire yerine sahip olmamakla birlikte başta Pişman Korusu, Meşatlık, İbrice Merası, Karacahalil Kuş tepesi ile baraj ve gölet çevreleri olmak üzere halkın özellikle piknik yaptığı, gezindiği, dinlendiği özellikli yerler de bulunmaktadır. Pişman korusu, ilçeye 18 km. mesafede, Yenidibek köyünün bitişiğindedir. Özellikle ormanlık örtüsü, çayır, çimen altı yapısı ile güzel bir gezi ve mesire yeridir, ilçe halkının büyük bir kısmı genelde İlkbahar ve Sonbaharda buraya eğlenme ve dinlenmeye günübirlik gitmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında özellikle hıdrellez dönemlerinde binlerce Malkaralı Pişmanda piknik yapmaktadır. Gözsüz yolu üzerinde, Sinan Paşa Merasındaki 150 dönümlük alan da ağaçlandırılarak, mesire yeri olarak düzenlenmiştir. Meşatlık, ilçenin kuzey çakışında, Gönence Köyü yolu üzerinde, adeta ilçe ile bitişik durumdadır. Yıllarca mesire yeri olarak kullanılmış, dana sonra Belediye tarafından güreş alanı olarak düzenlenmiştir. Geleneksel olarak her yıl büyük yağlı pehlivan güreşleri burada yapılmaktadır. Malkaralılar burayı balen gezine, dinlenme ve piknik alanı olarak kullanmaktadırlar. Pikniği balık avlama ile birlikte yapmak isteyen birçok Malkaralının tercihi baraj ve gölet kenarları olmaktadır.

Şehitlik Abidesi ve Parkı

Camiatik Mahallesinde İncebey mevkiinde tepe üzerinde bulunan Şehitlik Abidesi, 1912 yılında Bulgarlar tarafından şehit edilen 263 masum vatandaşımız için yapılmıştır. Vatandaşlarımızın şehit edildiği Kasap Mahmut'un çöplüğü denilen bu yer, Malkara Askerlik Şubesi Başkanının gayretleri ve cami Derneğinin desteği sonucu 1957-1960 yılları arasında derlenerek, Malkara'ya yakışır bir şekilde park olarak düzenlenmiş ve halkın ziyaretine açılmıştır. Çevresi çiçek ve güller ile bezenmiş ve 1968 yılında belediye tarafından yapılan çevre duvarları ve içinde bulunan ağaçlar ile bölge halkının en çok ziyaret ettiği bir mekan olmuştur. 1972-1975 yılları arasında fazla ziyaret ve dinlenme sonucu çay ocağı devreye sokulmuştur. Yoğun istek üzerine 1976 yılında Şehitlik Abidesi, ışıklandırılması yapılarak Şehitlik Parkı olarak halkın hizmetine verilmiştir.1912 öncesi II. Murat zamanında yaşamış Mahmut Bey Veled-i Kasap mescidinin burada olduğu yaşlılardan ve yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Kasap Mahmut mescidi savaşlar esnasında yakılarak tahrip edilmiş, zamanla tamamen ortadan kalkmıştır.

100 Yıl Atatürk Parkı

100 yıl parkının yeri daha önceden Kasap Mahmut Kabristanı olarak anılan mezarlık olup, adını da içinde bulunan Kasap Mahmut Babadan almaktadır. 1973 yılında kullanımı dolması ve imar planında park yeri olarak tahsisli olması nedeni ile Belediye tarafından 1978 yılından itibaren duyuru yapılarak mezarlıklar tahliye edilmiş ve 1980 yılında toprak tasfiyesi yapılmıştır.1981 yılında dış duvarları yapıldıktan sonra peyzaj projesi Prof. Dr. Besalet PAMAY tarafından hazırlanmıştır. 1983 yılında hazırlanan projeye uygun olarak 240 değişik türde süs bitkisi ekilmiş ve dikilmiştir. Parkın iç yolları, 1986-1987-1988 yıllarında, kafeterya ve havuzlar, 1989 yılında çimleme, çiçeklendirme ve aydınlatma, 1990 yılında tamamlanarak, 10 yıl süren bir çalışmadan sonra 19 Mayıs 1990 yılında Atatürk'ün doğumunun 100 yılı münasebetiyle tamamlanan bu çok güzel parka 100 Yıl Atatürk Parkı adı verilmiştir. Bu parkın devamı olan ikinci adada çim halı saha, Kafeterya, kreş, yüzme havuzu, lokanta yapılmış, bugünkü Bahar Tesisleri ismi verilmiştir. Üçüncü adada ise gereken plan değişikliği yapılarak bugünkü Kültür Sarayının yapımına tahsis edilmiştir. Halı saha 1990 yılında, yüzme havuzu ve lokanta kısmı 1993 yılında. Kültür Sarayı ise 1992 yılında hizmete girmiştir.

Şehir Parkı (Kuğulu Park)

İlçe merkezinin ortasında bulunan bu parkın yapımına 1944 yılında başlanılmış, 1946 yılında hizmete açılmıştır. Aynı zamanda Malkara'nın ilk parkıdır. Park 3.650 m2 alanı kaplamaktadır. Parkın orta bölümünde bulunan havuzda yıllarca kuğular yüzmüştür. Bu yüzden Kuğulu Park adıyla anılmıştır. Zamanında park, bahçesinde bulunan çeşitli gülleri, ıhlamur ağaçlan ve kuğulu havuzu ile ilçe dışında da ün yapmıştır. Park günümüzde sık ağaçları ile özellikle akşam üstü ve geceleri halkın fazlaca rağbet ettiği dinlenme alanlarından biridir. Parkın için deki havuz halen bulunmakta olup, kullanılmaktadır. Parkın ufak bir bölümü de çocuklara yönelik ufak bir çocuk parkı da düzenlenmiştir.

Öztrak Yöre Pazarı

Öztrak Parkı revize edilerek 6.440 m2'lik alanda 2010 yılında, Yöre Pazarı temalı park haline getirilmiştir. İçerisinde yeşil alanları, çocuk oyun grupları, spor aletleri bölümü, yürüyüş parkurları ve ilçe halkının kendi ürettiği ürünleri sergileyip, satış yapabileceği ağaç evlerin bulunduğu bu mekanda ailenizle, arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz. Londra Asfalt boyunda bulunan bu parkta vatandaşlara dinlenme alanları oluştururken aynı zamanda yeteneklerini sergileme, el emekleri göz nuru yaptıkları tüm işlerden maddi gelir elde etme imkanı sunulmuştur. Yöresel yemeklerin (Tarhana Çorbası : 1.Tatlı Tarhana: 2. Ekşi Tarhana ,Orakçı Çorbası, Umaç Çorbası, Pirinçli Kuzu Kavurma, Kabak Böreği, Soğan Böreği, Börek çeşitleri, Çizleme, İnce Akıtma, Tavuklu Mantı, Süt Böreği, Ispanaklı Yanıç, Soğanlı Pide, Manca, Bulama, Peynir Helvası, Oturtma, Nohutlu Ekmek, Köy Ekmeği, Salça, Reçel, Kuskus, Kesme, Gözleme…vb) satışının yapıldığı bu ağaç evler Öztrak Parkının içerisinde yer almaktadır. Seyahat ederken, yolu Malkara'dan geçen tüm vatandaşların mutlaka uğranması gereken bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Garden Cafe

Yeşil ve ahşabı buluşturan dinlendirici dekorasyonu ile ailecek, arkadaşlarınızla oturup güzel vakit geçirebileceğiniz 4 mevsimlik bu mekanda, gelenlerin memnuniyetle ayrılması için her ayrıntı düşünülmüştür. Güler yüzlü personeli ile hizmet veren bu park 2011 yılında yapılmıştır.

Aile Çadır Köşk

Halkın huzurlu ve güzel bir ortamda dinlenmesi, sevdikleriyle birlikte hoş vakit geçirmesi için D – 110 Karayolu üzerine Yörük Çadırı (Aile Çadır Köşk) kurarak hizmete sunulmuştur.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.