KapaklıTrakya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kapaklı İlçesi bereketli toprakları, gelişmiş Organize Sanayisi ile hızla gelişen, kalkınma ve büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Çerkezköy ve Kapaklı Organize Sanayi Bölgesinde toplam 350 fabrika bulunmaktadır. İlçe etrafında yüksek dağlar ve vadiler yoktur. Genelde toprakları aşınmış tepelerden yarı ova özelliği gösteren plato görünümündedir. Yüzey şekilleri nedeni ile büyük akarsuları yoktur.

Yer altı suyu bakımından devamsız tabakalar halinde zayıf akifer şartlar mevcuttur. Yüzeye yakın yerlerde düşük kaliteli, daha derinlerde tuzlu su görülmektedir.

Kapaklıİlçenin sahip olduğu toprakların büyük bir kısmı tarıma elverişli olduğu için karakteristik bitki örtüsünü belirleyecek geniş alanlar fazla yoktur. Buna rağmen zengin bir çeşitlilik gösterir. Odunsu bitki türlerinden ceviz, ıhlamur, meşe, karaçam, söğüt, kızılçam sayılabilir. Yıllık yağış miktarının az olması nedeni ile bitki örtüsü bakımından pek zengin değildir. Bozuk orman alanlarında ağaçlandırma çalışmaları hızla devam etmektedir.

KapaklıKapaklı İlçesi Trakya Bölgesi ve Karadeniz iklimlerinin geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Bu durumun iklime etkisi büyüktür. Yörede yarı karasal iklim hakim durumdadır. Kış aylarında Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava bölgede etkili olmaktadır. Yazlar da genellikle sıcak ve kuraktır. İlkbahar ve Sonbahar yağışlı geçer.

İlçede yaz ve kış ısı farklılıkları fazladır. Yılın en sıcak ayları Temmuz, Ağustos aylarıdır.

KapaklıKış aylarında yüksek basınç alanlarının olduğu yerlerde sık sık sise rastlanır. İlçede hakim olan rüzgar kuzey ve kuzey doğudan esen halk dilinde karayel ve poyraz olarak bilinen rüzgarlardır. Nisan ve Mayıs aylarında lodos yağmur, poyraz da Mart ayında genellikle yağmur ve kar getirir.


Kapaklı6360 sayılı kanunla Kapaklı Tekirdağ'ın Ergene ile birlikte yeni bir ilçesi olmuştur. İlçe idari yapısına Çerkezköy'e bağlı Karaağaç beldesi ile birlikte Bahçeağıl, Karlı, Pınarca, Uzunhacı ve Yanıkağıl köyleri mahalle statüsüne dönüştürülerek dahil olmuştur. Ayrıca ilçe merkezinde Atatürk, Bahçelievler, Cumhuriyet, İnönü ve İsmet Paşa adlı mahalleler bulunmaktadır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.