Makale Dizini

Kapaklı Mahalleleri 2017 Nüfusu
Atatürk 26.910
Bahçeağıl 554
Bahçelievler 13.878
Cumhuriyet 30.731
Fatih 4.446
İnönü 12.100
İsmet Paşa 10.761
Karaağaç 3.958
Karlı 398
Kazım Karabekir 2.250
Mimar Sinan 2.511
Pınarca 1.838
Uzunhacı 385
Yanıkağıl 1.539

6360 sayılı kanunla Tekirdağ, Büyükşehir statüsüne getirilmiştir. Bu sebeple Tüm il Büyükşehir sınırları içerisinde kaldığı için köyler mahallelere dönüştürülmüştür ve belde belediyeleri de kaldırılıp bağlı oldukları ilçelerin mahalleleri haline dönüştürülmüştür.


Bahçeağıl Mahalle, 1877-1878 yıllarında Osmanlı-Rus savaşı sonrası Bulgaristan'ın Gabrovo ilinin (Osmanlı'da Tırnova Sancağı) Sevlievo kazası Hadım mahallesinden göç etmiştir. Yörede padişah 2. Abdülhamit'in at ve koyun ağılları olduğu için ismi Bahçeağıl olmuştur.

Tekirdağ iline 70 km uzaklıktadır.

Bahçeağıl Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

2017 yılı nüfusu 554 kişidir.
Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl
Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl
Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl Bahçeağıl

Karlı Tekirdağ iline 80 km uzaklıktadır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve ebe görev yapmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

2017 yılı nüfusu 398 kişidir.

Karlı Karlı İÖO Karlı Karlı Karlı

Pınarca Mahallenin adının halen günümüzde de akmakta olan, mahallede "Kocaçeşme" olarak bilinen pınardan geldiği rivayet edilmektedir. Pınarca Mahallesi, 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı sonrasında Bulgaristan'ın günümüzde Gabrovo (Gabra) ancak Osmanlı zamanında Tırnovo iline bağlı bulunan Sevlievo (Selvi) kazasına bağlı köylerinden gelenlerle Arnavutluk'tan gelen bir hanenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Ayrıca 1978 yılında Bulgaristan'daki Türklere karşı yapılan asimilasyon sebebiyle bu ülkede gelen soydaşlarımız mahallenin yaklaşık %25-30'unu oluşturmuştur.

Pınarca Rumeli kültür gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedir. Ancak eskiden uygulanan bölgeye has birçok gelenek unutulmaya yüz tutmuştur. Örneğin 2000'li yıllara kadar eski takvime göre kış yarısından 28 gün önceki gece (yaklaşık 18 Ocak gecesi) "Kolada" (Bulgarca: Koleda/Коледа/Noel) olarak adlandırılan gecede her evde kabak pişirilip, yenmemesi durumunda doğaüstü bir varlığın o kişiyi alıp götüreceği rivayetinin uygulanmaması, düğünlerin cuma akşamı kına gecesi, cumartesi günü takı töreni ve pazar günü gündüz gelin alınıp, damadın hanesinde kurban kesilip, gelin ve damadın yaşayacağı evin üzerinden halka para ve şekerleme atılması gibi uygulamaların yapılmaması, mart ayında baharın geldiğini haber veren ve mart güneşinin insanları yakmaması için takılan "mart ipinin" (Bulgarca: Martenitsa/[Мартеница|Martenica]) takılmaması, mahallenin gelişen yaşam ve şehir kültürüyle entegrasyonu esnasında kaybolan geleneklerinden sadece birkaçıdır.

Tekirdağ iline 65 km uzaklıktadır. Yerleşim itibariyle ormanlarla çevrilidir.

Pınarca Mahallenin ekonomisine Çerkezköy ve Kapaklı'daki iş imkanlarının çokluğu nedeniyle tarım ve hayvancılıktan çok sanayi yön vermektedir. 90'lı yıllarda her 3 haneden biri tarım ve/veya hayvancılıkla uğraşmakta iken günümüzde bu mesleklerle uğraşan kişilerin sayısı parmakla sayılabilmektedir.

Mahallede ilköğretim okulu, hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi, PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmakla birlikte sürekli burada hizmet veren sağlık görevlisi bulunmamaktadır. Pınarca mahallesi çevrede mesire yerleri ile tanınmaktadır. Mahallede "Mekân" ve "Baraj olarak adlandırılan ve birbirlerine 500 m uzaklıkta bulunan göller "İkiz Göller" ismiyle anılmakta ve bu göllerde hem piknik yapmak hem de balık tutmak amacıyla ziyaretçiler gelmektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede 1973 yılından beri elektrik ve 1991 yılından beri sabit telefon vardır.

2017 yılı nüfusu 1.838 kişidir.

Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca Pınarca

Uzunhacı Tekirdağ iline 75 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak karasal iklim de mevcut coğrafyayı etkilediğinden burada özellikle kış aylarının soğuk ve kuruluğu oldukça rahatsız edici boyutlardadır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerlerine yakın olan endüstri kuruluşlarında çalışanlar mahalle ekonomisinin diğer girdisini oluşturur.

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik , sabit telefon ve ADSL hizmetleri kullanılabilmektedir.

2017 yılı nüfusu 385 kişidir.

Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı
Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı Uzunhacı

Yanıkağıl 1877 - 1878 yıllarındaki Osmanlı - Rus Savaşı'ndan sonra, Bulgaristan'ın Tırnova kentinin Nohsel (Nova Selo) mahallerinden gelen yaklaşık 80 hane tarafından mahalle kurulmuştur. Mahallenin ilk kurulduğu yıllarda burada eski Rumlardan kalma yanmış, harap halde ağılların bulunması nedeniyle mahalle, Yanıkağıl adını almıştır. Mahallenin camisi el birliğiyle 1888'de yapılmıştır. Yanıkağıl mahallesi daha sonra 1935, 1951 ve 1989 senelerinde birkaç hane olmak üzere tekrar Bulgaristan'dan göç almıştır. 2000'lerde ise ülkemizin doğu illerinden sürekli olarak göç almaya başlamıştır. Mahalle, 1958 den sonra Çerkezköy'e, Büyükşehir kanunuyla da yeni kurulan Kapaklı ilçesine bağlanmıştır.

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat değişen ekonomik koşullar nedeniyle mahallenin genç kesimi sanayide çalışmakta ve geçimini böylelikle sağlamaktadır.

Mahalle Sağlık Ocağı ve personeli için Lojmanı mevcuttur. Elektrik, Su ve Telefonun şebekeleri mevcuttur. GSM Şebekelerinin hepsi kullanılabilmektedir.

2017 yılı nüfusu 1.539 kişidir.

Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl Yanıkağıl

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.