Hayrabolu Ticaret Borsası Hayrabolu İlçesi'nin ekonomisi geleneksel olarak tarım faaliyetleri ve hayvancılığa dayalıdır.

Tarımda buğday, arpa, ayçiçeği ve pancar ekimi yapılmakta, tarım modern teknoloji ile yürütülmektedir. Son yıllarda sulu tarıma geçilmiş olup ikinci mahsul alımı için çiftçiler bilgilendirilmekte ve gerekli yardımlar yapılmaktadır.

İlçe tarım aletleri imalatında oldukça ileri düzeydedir. Türkiye'nin tarım makineleri üretim üslerinden biri olan ilçede üretilen tarım aletlerinin büyük bir bölümü ülke geneline satılmaktadır. Sektörde 30 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Sektördeki üretim ve istihdam ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Hayrabolu İlçede 5 adet yağ, 5 adet un fabrikası, 1 adet yem fabrikası, 2 adet tarım aletleri fabrikası, 2 adet tekstil fabrikası bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgesinin alt yapısı tamamlanmış olup, bölge arsalarının tamamı tahsis edilmiş, 13 fabrika üretime geçmiş durumdadır. Bölgede yatırımların başlamasıyla ilçe ekonomisinde büyük canlanma yaşanmaya başlamıştır.

İlçenin Hasköy, Umurça, Karabürçek, Çerkezmüsellim Mahalleleri civarlarında yüksek miktarda linyit kömürü, ilçenin kuzey doğusunda Yörükler ve Bayramşah Mahalleleri civarlarında da doğal gaz yatakları bulunmaktadır.

Hayrabolu Küçük Sanayi Sitesi

1980 yılında faaliyete geçmiştir. 160 işyeri ve sosyal tesislerinden oluşan site 88.817 m2lik bir alanda kuruludur.

Hayrabolu Küçük Sanayi Sitesi Hayrabolu Küçük Sanayi Sitesi Hayrabolu Küçük Sanayi Sitesi Hayrabolu Küçük Sanayi Sitesi

Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi

1994 yılında kurulan Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi Hayrabolu - Uzunköprü yolu üzerinde ilçe merkezine 7 km mesafededir. Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi karma tipte OSB olup 105 hektar alan üzerine kurulmuştur. Başlangıçta 100 parsel 5.000 ile 20.000 metrekare olan parseller firmaların talepleri üzerine tevhitler yapılarak 53 sanayi parseline dönüşmüştür. Bölgeye ulaşım Alpullu demir yolu 18 km, Tekirdağ Asyaport 62 km, Tekirdağ Akport 52 km, Çorlu Havalimanı 90 km, D100 karayolu 25 km şeklindedir. 2001 yılında altyapı ihalelerine çıkan Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi 2004 yılı sonu itibariyle altyapısı tamamlanmıştır. İlk yer tahsisi 2005 yılı içerisinde yapılmış ve Organize Sanayi Bölgesinde üretim başlamıştır.

Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi

Turizm

Şehrin turizm yönünden belli bir ağırlığı olmamakla birlikte Trakya'nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. İlçede Osmanlı döneminden kalma Çelebi Sultan Mehmet Camii, Güzelce Hasan Bey Camii, Ömer Efendi Camii, Çarşı Camii, Sarban-ı Ahmet Dergahı, Hacılar Köprüsü görülmeye değer eserleridir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.