Hayrabolu Hayrabolu, Trakya'nın genel özelliği olan yoğun tarımsal üretime sahip olmasının yanında tarım makineleri piyasasında da bir yer edinmeyi başarmıştır. İki büyük firma ve birçok KOBİ tarımsal makine üretiminde dünya piyasasında yarışmaktadır. Tarım makineleri sektörü, tarım sektöründen doğrudan etkilenmektedir. Tarımda devletin uyguladığı teşvikler ve destekler tarımın yanı sıra bu sektörün yönünü de belirlemektedir. İhracat yapan üreticiler bu konuda dış ticaret danışmanlığına ihtiyaç duymaktadırlar.

Sektörün çıkmazlarından en önemlisi ise, sektörde çalışacak nitelikli elemanların Hayrabolu'ya çekilememesidir. Büyükler dahil olmak üzere firmaların çoğunda, uzun dönem çalışan mühendis sayısı çok azdır. Bir diğer engel ise, firmaların yenilikçi makineler üretimi için Ar-Ge'ye ihtiyaç duymalarına rağmen bu birime sahip olmamalarıdır.

HayraboluHayrabolu sakinlerinin büyük çoğunluğu tarım makineleri sektörüne ek olarak, tarım ve hayvancılıktan gelir elde etmektedir. Ortalama gelirin göreceli daha yüksek olduğu ilçede, sosyal yaşamın yeterince gelişmemiş olduğu söylenebilir.

Hayrabolu'nun bir önemli değeri ise gastronomik özelliğe sahip olan, Hayrabolu peynir tatlısıdır. Trakya içinde tanınan bu tat Türkiye çapında yeterince tanıtılabilmiş değildir. Çoğu tarafından Kemal Paşa tatlısı ile karıştırılan peynir tatlısı, tahin ve cevizle süslendiğinde iştah açıcı bir görüntüye ve tada sahiptir.

HayraboluToprakları doğuda Süleymanpaşa ve Muratlı İlçesi, güneyde Malkara İlçesi, Kuzeyde Kırklareli'nin Pehlivanköy, Babaeski ve Lüleburgaz İlçeleri, batıda Edirne'nin Uzunköprü İlçesi ile çevrilidir.

Alpullu demiryolu istasyonuna 19 km. uzaklıkta olan ilçe ulaşım bakımından elverişlidir.

İlçe İl merkezine 52 km., D100 karayoluna 26 km. uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü 1014 km2'dir.

HayraboluArazisinin %60'i ova, % 35'i hafif engebeli olup %5'i orman örtüsüyle kaplıdır. İlçenin deniz seviyesinden en yüksek yeri 269 metreyle Kabahöyük tepesidir. Hayrabolu'nun batı kesimlerinde Ganos (Işıklar) dağının alçak olan kuzeybatı uzantıları engebelidir. Bunun dışındaki alanlar ise çok parçalanmamış ve yer yer dalgalı düzlüklerden oluşan bir plato niteliğindedir.

İlçe topraklarının sularını Ergene ırmağının önemli kollarından Hayrabolu deresi toplar. Güney - Kuzey yönünde akan Hayrabolu deresi Hayrabolu ilçe merkezinden geçer ve kuzeyde Ergene ırmağına dökülür. Ergene ırmağının önemli kollarından biridir.

HayraboluHayrabolu'da 22 adet sulama göleti bulunmaktadır. Bunlar Bayramşah, Büyükkarakarlı, Çıkrıkçı, Dambaslar, Doğcalı, Parmaksız, Susuzmüsellim, Canhıdır, Umurbey, Çerkezmüsellim, Hedeyli, Karababa, Karakavak, Karayahşi, Kutlugün, Kılıçlar, Lahana, Örey, Temrezli, Soylu, Övenler ve Hayrabolu Merkez göletleridir.

Hayrabolu'da Trakya geçiş iklimi görülür. Kışları, kar ve yağmur yağışlı soğuk, yazları az yağışlı ve sıcaktır. Kuru soğuklarıyla ünlü olan ilçenin en soğuk zamanı –10 derece olarak tespit edilmiştir.

Hayraboluİlçede kesintisiz dağ setleri görünmediği için Trakya'nın birçok kesimlerinde olduğu gibi Balkan Yarımadasının şiddetli kıtasal etkinliklerine açıktır. Bu yüzden bazı kısımlar şiddetli soğuk baskınları ve ağır sıcak dalgaları ile etkilenmektedir. İlçede meteoroloji istasyonu bulunmamaktadır.

Rüzgarı ile ünlü olan Hayrabolu dört mevsim rüzgârlı bir havaya sahiptir. Kuzey batıdan esen karayel daha fazla görülür. İkinci derecede esen önemli rüzgârlar ise doğudan esen keşişleme ve lodostur.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.