Makale Dizini

Hayrabolu Mahalleleri 2017 Nüfusu
Kabahöyük 340
Kadriye 328
Kandamış 158
Karababa 148
Karabürçek 160
Karakavak 237
Karayahşi 184
Kemaller 181
Kılıçlar 117
Kurtdere 140
Kutlugün 255
Küçükkarakarlı 91
Lahana 712
Muzruplu 116
Örey 132
Övenler 149
Parmaksız 75
Soylu 483
Subaşı 393
Susuzmüsellim 211
Tatarlı 222
Temrezli 254
Umurbey 170
Umurcu 128
Yörgüç 188
Yörükler 104

Kabahöyük Köy, 1880'lerde Bulgaristan'dan göç edenlerden oluşmaktadır. Popov mevkiinden geldikleri söylenir. Köy halkının aslı, Bulgaristan Pomaklarıdır.

Tekirdağ iline 64, Hayrabolu ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Kabahöyük Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.
Köyde yaşayan nüfusun, 1893 yılında Bulgaristan'da bulunan Lovca'dan göç eden Pomaklardan oluştuğu bilinmektedir. Köyün ilk ismi Karaburun'dur. 1970'li yılların başında hükümetin yaptığı değişimle diğer köylerde de olduğu gibi bu köyün de adı değiştirilerek Kadriye köyü olmuştur.

Tekirdağ iline 72 Km., Hayrabolu ilçesine 22 Km. uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kandamış Tekirdağ iline 35 km, Hayrabolu ilçesine 16 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kandamış Kandamış Kandamış Kandamış

Karababa Köy, kuzeybatısında bulunan bir tekkeden adını almaktadır. Köyün 20. YY başlarında Bulgaristan'ın Deliorman yöresinden gelen Türk göçmenler tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Tekirdağ iline 65 km, Hayrabolu ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Karababa Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ,kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Karababa Göleti Karababa Göleti Karababa Göleti

Tekirdağ iline 63 km, Hayrabolu ilçesine 14 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyün adı kurulmuş olduğu kavak ormanından gelir.

Tekirdağ iline 68 km, Hayrabolu ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köydeki, ilköğretim okulu öğrenci yetersizliğinden 2002 yılında kapanmıştır. Öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı binası mevcuttur ancak yıllardır hizmet vermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 35 km, Hayrabolu ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 50 km, Hayrabolu ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Halep Türkmenlerinin Avşar boyuna bağlı Kılıçlı oymağı vardır. Rodosçuk Mahkem-i Şeriye Sicillerinde bu köy bir müsellem ocağı olarak geçer. Evladı Fatihan defterinde de adının geçmesi yörükler tarafından kurulduğunu doğrular.

Kılıçlar köyünün kayıtlarda bulunan Çanakkale Savaşı Şehitleri:

Çanakkale Savaşı Şehidi Yakup - Baba adı: Ömer - Rütbesi: Er - Şehit olduğu yer: Zığındere Çanakkale Savaşı Şehidi Zülkif - Baba adı: İsmail - Rütbesi: Er - Şehit olduğu yer: Seddülbahir Muharebesi Gümüşhanevi Dergahının son şeyhi, Babası çiftçilikle meşgul olan Emrullah Ağa'dır. 1851 (H.1267) senesinde Tekirdağ'ın Kılıçlar köyünde doğdu. Daha sonra 1930 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinden göçmen (muhacir) olarak gelen Hacı Salih (Erden) Bey köyün bugünkü yerleşim yerinin 3/2 sini alarak Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelmek isteyenlere öncelik etmiş ve bu arazileri onlara bölüştürerek yerleşimin genişlemesine katkı sağlamıştır. Şehit Mehmet dedenin mezarı da Kılıçlar köyündedir.

Tekirdağ iline 55 km, Hayrabolu ilçesine 20 km, Muratlı ilçesine 25 km, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine ise 17 km, mesafe uzaklıktadır.

Köyün iklimi, kışları soğuk, yazları ise sıcak özelliklere sahip kara iklimidir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün tarıma açık işlenebilir 28.000 dönüm tapulu, 2.000dönüm hazine arazisi vardır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmamaktadır o sebeple taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yapımı 1987 yılında biten bir camii, köy konağı ve köy konağında misafirhanesi mevcuttur.
Kurtdere'nin tarihi hakkında çok rivayetler vardır. Fakat en mantıklısı, Köyün hemen yanından geçen Sandallı deresinin etrafı eskiden ormanlarla kaplıymış. Yeni nesil Kurtdereliler bu ormanları yok etmiş. Bu ormanlarda bundan 500 sene önce kurt ve yabani hayvanlar barınırmış. Kurtlar çok olduğu için önceleri Kurtlu köymüş daha sonra bugünkü adını dere ile birlikte almış.

Tekirdağ iline 50 km, Hayrabolu ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyde Osmanlı döneminde Rumlar ile Türkler bir arada yaşamaktaydı. Bu dönemde çevre köylerde de Rumların yaşadığına rastlanmaktadır. Osmanlı döneminden kalma bir demirci ocağının kalıntılarında bulunan bir rozetin üzerinde arapça-farsça 'Alefeci Köyü Muhtarlığı' yazıyordu. Daha sonra köyün adı 'Lefeci' olarak anılmaktaydı. 60'lı yıllarda köyün adı Kutlugün olarak değiştirilmiştir.

Köyde, tüm Trakya Bölgesi'nde olduğu gibi ortak gelenek ve göreneklere göre düğünler düzenlenmektedir. Özellikle düğünlerde alay karşılama merasimleri ilgi çeker. Bu arada, bahar mevsimi içerisinde yaza yaklaşılırken 'Dallık' ya da 'Hıdırellez' adı verilen bir eğlence düzenlenmektedir. Köyün 1 kilometre yakınında bulunan baraj ve koruluk alanda düzenlenen organizasyonda, eğlencenin yanı sıra çevre köylerden ve ilçelerden gelen insanlar piknik yapmakta ve o gün her yıl geleneksel şekilde kutlanmaktadır.

Tekirdağ iline 73 km, Hayrabolu ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faaliyettedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Bir rivayete göre, çok kar yağdığı bir gün köye genç ve yaşlı 2 kadın gelmiş. Küçük kadın Küçükkarakarlı köyünde kalmış ve büyük kadın da Büyükkarakarlı köyüne gitmiş. Bu nedenle köylerin isimleri Küçükkarıkarlı ve Büyükkarıkarlı olarak kalmış.

Tekirdağ iline 70, Hayrabolu ilçesine 22 km uzaklıktadır. Fakat köy halkı 20 km uzakta bulunan Trakya'nın en büyük 2. ilçesi Lüleburgaz'ı tercih etmektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.
Lahana köyü, halkın dilinde 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı öncesinde kimine göre Bulgar asıllı olduğu sanılan ve ÇORBACI lakabıyla bilinen bir zatın önderliğinde çiftlik olarak kurulmuş, sonraları peyderpey gelen Rumlarla 40 haneye ulaşan çiftlik bir köy özelliğini almıştır. Köyün ilk adının LEGİNA olduğu bilinmektedir. 93 Harbi sonrası çoğunluğu Bulgaristan Plevne'den olmak üzere bir kısım Razgrat, bir kısım Şumnu dolayları ve Selanik'ten göç eden muhacirler buraya gelerek yerleşmişlerdir. Bu göçlerin sonucunda azınlıkta kalan buranın kurucuları zaman zaman buraları terk ederek azalmışlardır. Cumhuriyet sonrasının ilk yıllarında tamamen boşaltmışlardır. Harp sonrası Bulgaristan'dan gelen ve bu beldeye yerleşen muhacirler bol miktarda lahana yetiştiriyorlarmış. Çevreden bu köye gelip gidenler "Burada amma da çok lahana yetiştiriyorlarmış" veya bu köyden söz açıldıkça "hani çok lahana yetiştirilen köy" diye köyün adı Lahana köyü olarak kalmıştır. Şimdiki köy ahalisini teşkil eden halk 93 harbi sonrası Bulgaristan dan göç edip buraya yerleşen Türk asıllı muhacirlerdir.

Köy toprağı tarıma çok elverişli olup büyük çapta pancar ekimi yapılmaktadır.

Köyün il merkezinden uzaklığı 62 km'dir. İlçe merkezine uzaklığı 10 km'dir. Köyün idari sınırları içinde kalan kullanılabilir arazi 16.000 dekar civarındadır. Köyün sınır komşuları; doğusunda Duğcalı köyü, güneydoğusunda Buzağacı köyü güneyinde Hayrabolu ilçesi Çıkrıkçı köyü batısında Temrezli köyü kuzeyinde Büyük Mandıra köyü ile Sinanlı köyüdür.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.
Muzrup, Arapça mazrup yani damga manasındadır. Köy Yörükler tarafından kurulmuş olup koyun sürülerinde bir çeşit damga kullanmışlar. Bu da köyün isim edinmesinde rol oynamıştır. Köyün eski sakinlerinden son 200 yılda 4 defa dağılıp, sonra tekrar yeni ahalilerle şenlendiğini öğrenilmektedir. Mazrup kelimesi de
bir görüşe göre uğursuzluk veya kötü anlamda damgadır. Son ahali karadenizden gelen vatandaşlardır. Muzruplunun yerlisi diyemesekte; karadenizlilerden önceki ahaliden şu an köyde yaşayan yoktur. 1983 yılında köyde sadece 2 hane kalmış iken karadenizli ahali burayı iskan etmiştir. Gözüken o ki; bu ahalide kalıcı olamayacaktır.

Tekirdağ iline 40 km, Hayrabolu ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 70 km, Hayrabolu ilçesine 13 km uzaklıktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Örey köyü meyve ağaçları ve piknik alanı (korusu) ile ünlüdür.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyün tarihi 300 yıl önceye dayalıdır. Köy göletinde yapılan çalışmada Bizans dönemine ait roma heykeli bulunmuştur ve Tekirdağ müzesinde sergilenmektedir.

Tekirdağ iline 73 km, Hayrabolu ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyün eski adı Pravçası idi.

Tekirdağ iline 41 km, Hayrabolu ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyün ilk adı Osmanlı döneminde Yaşmaklı kasabasıdır. Sonraları Sırımsalih kasabası, Sırınsıllı ve Soylu köyü olmuştur. Halkı yerli (Gacal)'dır. Birkaç göçmen aile vardır. Onlar da 1900'lerin başında Bulgaristan'dan gelmiştir.

Genel anlamda geleneksel ve kültürel değerler korunmaya çalışılmıştır. Bulgaristan ve balkanlardan göç ettiği sanılan köy halkı bu yöreden taşıdığı değerleri muhafaza etmiştir. Bu durum düğünleri, bayramları ve hıdrellez şenlikleriyle fark edilebilmektedir. Sosyo-kültürel değerlere katkı anlamında etkin bir görüntü sergileyen köy; 80'li ve 90'lı yıllarda düzenlenen köyler arası futbol turnuvasında boy gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca bir kez de bu organizasyona ev sahipliği yapmıştır. 

Tekirdağ iline 44 km, Hayrabolu ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle hayvancılık yapılır. Köyün tarım geliri de yüksektir. Ayçiçeği ve buğdayla birlikte hayvancılığa destek olması için mısır da ekilmektedir. Özellikle son yıllarda karpuz tarımı oldukça gelişmiş, "Soylu Karpuzu" diye ünlenmiştir.
Köy halkını, Balkan Savaşı yıllarında Yunanistan'ın Selanik kenti ve Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinden gelen göçmeler oluşturmaktadır. Köyde az da olsa Pomak bulunmaktadır. İki hanede de Arnavut bulunmaktadır

Tekirdağ iline 80 km, Hayrabolu ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 52 km, Hayrabolu ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Osmanlı döneminden kalma (1400-1450 yılları arasında) eski bir yerleşim yeridir. Tatarlı kelimesi Osmanlıların postalarını dağıttığı merkez olarak kurulmuş "Tatar" kelimesinden gelmektedir.

Köy Marmara bölgesinin kültür ve geleneklerini taşıyor. Köyde yapılan düğünlerde sabaha kadar süren coşkulu ve sınırsız eğlenceleriyle Hayrabolu ve çevresinde adını duyurmuştur.

Tekirdağ iline 62 km, Hayrabolu ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 66 km, Hayrabolu ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Umurbey isminin 1334-1348 yıllarında Aydınoğulları beyliğinin hükümdarı olan UMUR Bey'den geldiği sanılıyor.

Umurbey halkı Osmanlı döneminde Konya civarından gelmiştir.

Umurbey köyü daha çok barajı, artezyeni ve parkı ile ünlüdür. Yardımsever olan köylü el ele verip daha çok işler başarmaktadır.

Tekirdağ iline 52 km, Hayrabolu ilçesine 24 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım sanayi ticaret ihracat ve ithalata dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 75 km, Hayrabolu ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 50 km, Hayrabolu ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Köylüler Gacaldır. Gacal: Trakya'nın ilk gazilerinden Gazi Süleyman Paşa ile bu topraklara ilk yerleşen Türk akıncılarına verilen addır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Geniş su kaynakları vardır. Köyün dışındaki artezyen yazın soğuk ve kışın ılık su akıtır. Çingene çeşmesi diye küçük bir çeşme vardır. Bu çeşmenin suyu az akar ama buz gibidir.

Köyde tarihi eserler yok denecek kadar azdır . Bilinen bir eser Mimar Sinan tarafından yapıldığı bazı kaynaklarda geçen köylülerin değişiyle Koca Köprüdür. Köprü kesme taştan, yuvarlak üç gözlüdür. Bunlardan orta göz daha yüksek ve büyüktür. Bu nedenle de köprü iki yöne meyillidir. Birkaç sene önce tamirata uğramış ancak köprüde fazla değişiklik olmamıştır. Şu an iyi durumdadır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Tekirdağ iline 37 km, Hayrabolu ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.