ErgeneYoğun göç nedeniyle ilçede inşaat sektörü de canlı durumdadır. Eski tek katlı binalar kat karşılığı müteahhide verilerek çok katlı bina haline dönüştürülmektedir.

İlçede konut sektöründe TOKİ tarafından İlçenin, Velimeşe Mahallesinde 520 adet konut tamamlanmıştır. Yine İlçe merkezinde özel sektör tarafından yapılmakta olan kooperatif, site vb. toplu konut yapımı nedeniyle İlçede konut sorunu bulunmamaktadır.

İlçe sosyal ve kültürel bakımdan ise gelişmiş durumdadır. Halkı gezmeyi, eğlenmeyi ve sporu seven bir toplumdur. Halk Müziği Trakya yöresinin karakteristik özelliklerini taşır. Karşılama, Gelin alma, Kına havaları, Ağıtlar, Maniler, Harman ve Hasat Havaları, Halay, Gelin Çıkarma havaları başlıcalarıdır.

Osmanlı-Rus harbinden bu yana ilçeye göçle gelen Balkan Türklerinin oynayıp yaygınlaştırdığı Şalala isimli oyun karşılama türünü andırmakla birlikte Kırklareli'nde oynanan Mendil oyunlarını da anımsatmaktadır. Ayrıca Yarım hava, Pomak Gaydası, Karabakır, Sirto, Romen, Karaçalı, Dönme Oyun havası, Keklik, İspanyol, Yeşilim, Kampana, Tekirdağ Karşılaması gibi oyunlarda çift davul zurna, klarnet, keman, def, darbuka, kanun, cümbüş, akordeon, eşliğinde düğünlerde sıkça oynanmaktadır.

Spor faaliyetleri olarak; İlçede, (4) adet Halı Saha, Velimeşe Çim Futbol Sahası ve (9) adet toprak yüzeyli futbol sahası bulunmakta olup, spor kulüplerine hizmet vermektedir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat