Çorlu Havaalanıİlçenin yüzölçümü 950 Km2. olup Kuzeyden Kırklareli, Saray ve Çerkezköy ilçeleri, doğudan İstanbul (Silivri İlçesi), batıdan Tekirdağ İli ve Muratlı İlçesi, güneyden Marmara Ereğlisi İlçesi ve Marmara Denizi ile çevrilidir.

Konumu itibariyle D-100 (eski E-5) Edirne-İstanbul Karayolu üzerine kurulmuş olan ilçe karayolu ile bağlı bulunduğu Tekirdağ İline (39) Km., İstanbul'a (100) Km. mesafededir.

Çorlu HavaalanıAyrıca içerisinden TEM Otoyolu ile Demiryolunun geçmesi ve DHMİ Atatürk Hava Limanı`nın Dağılmış Rusya Federasyonu Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerinin gerçekleştirdiği uçuşlardan dolayı yaşadığı yoğunluğun yükünü hafifletmek için DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı sivil tesisleri, 16.03.1995 tarihinde inşaat çalışmalarına başlanmış olup; 08.08.1998 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından açılışı yapılarak hizmete girmiş olup, 7/24 saat Uluslar arası hava trafiğine açık bir Havaalanıdır.

DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı Çorlu-İstanbul istikametinde bulunan Seymen Köyü mevkiindedir. Havaalanının Çorlu ilçe merkezine uzaklığı 15 kilometredir. DHMİ Tekirdağ-Çorlu Havaalanı Sivil-Askeri kategoride bulunmakta olup, İntifa DHMİ H.K.K.'dadır.

Havaalanından günde 2 sefer karşılıklı olmak üzere Pegasus firması tarafından Çorlu-Ankara seferleri düzenlenmektedir.

Çorlu Havaalanı Çorlu Havaalanı Çorlu Havaalanı Çorlu Havaalanı Çorlu Havaalanı Çorlu Havaalanı
TEMArazinin düz olması, kara ve demiryolu ulaşımına büyük kolaylık sağlamaktadır. İlkçağlardan beri yoğun bir biçimde kullanılan İstanbul-Edirne Yolu bugünkü adıyla D-100 Karayolu hala işlek bir şekilde kullanılmaktadır. 1993 yılında tamamlanan ve 1994 yılında Çerkezköy yolu üzerinde bağlantısı sağlanan TEM Otoyolunun hizmete girmesiyle İstanbul-Çorlu arasındaki mesafe oldukça kısalmıştır.


Çorlu Tren istasyonuBütün Trakya' yı kat ederek İstanbul'u Avrupa' ya bağlayan İstanbul-Edirne Demiryolunun Çorlu sınırları içerisindeki uzunluğu 20 km. dir. Demiryolu ile ilçe İstanbul'a (153) km., Edirne'ye (145) km., Kapıkule'ye Bulgar Sınırına (165) km., Uzunköprü'ye Yunanistan Sınırına (119) km. mesafededir.


Demiryolu elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemleri yapılmış ve 1995 yılında hizmete açılmıştır. Yıllık Yük Taşıma Miktarı (95.000) Ton, Yıllık Yolcu Taşıma miktarı ise (75.000) adet giden yolcu, (70.000) adet gelen yolcu olmak üzere toplam (145.000) Yolcudur. Yolcu Trenleri Romanya (Bükreş), Kapıkule, Yunanistan (Pityon) dan İstanbul yönüne, İstanbul'dan Yunanistan (Pityon), Kapıkule, Romanya (Bükreş) yönüne olmak üzere günde (6) sefer yapmaktadır.

Ancak İstanbul'daki Marmaray ve banliyö hatları düzenlemeleri sebebiyle iptal edilen İstanbul - Avrupa ve Trakya Bölgesel Tren seferleri yakın zamanda tekrar seferlerine başlamıştır. Şu an için İstanbul yönünde Halkalı son duraktır.

Çorlu Tren istasyonu Çorlu Tren istasyonu Çorlu Tren istasyonu


Çorlu OtogarıAyrıca dış mahalleler ilçeye asfalt yollarla bağlıdır. Mahallelerin yol, su, elektrik, telefon, kanalizasyon sorunlarının çoğu halledilmiş olup telefonsuz mahalle bulunmamaktadır Genellikle planlı ve düzenli bir yerleşime sahip olan mahalleler mezra ve oba bağlılık durumu yoktur. İlçe halkı kanun ve nizamlara, komşuluk haklarına saygılıdır. Bu nedenle Devlet yönetimi ile halk arasındaki ilişkiler gayet iyidir.
Çorlu Otogarı Çorlu Otogarı

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.