Avrupa Serbest BölgesiÇorlu ilçesi, Tekirdağ ilindeki sanayileşmenin en hızlı geliştiği bölgedir. DPT verilerine göre ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmesi açısından Çorlu İlçesi, Türkiye'de 16'ncı sırada yer almaktadır.

İki adet küçük sanayi sitesi mevcut olan Çorlu'nun E-5 karayolu, İstanbul kısmında kurulan 486 iş yeri bulunan yeni sanayi sitesinde 6-7 bin civarında kişinin çalıştığı temel atma işleri devam eden ikinci etap 650 işyerinin daha hizmete girmesiyle toplam 15.000 kişiye iş imkanı sağlanacaktır. Ayrıca sitede idare binası, toplantı ve düğün salonu, Çıraklık Eğitim Okulu (16 derslik uygulama atölyesi) ,iki adet banka şubesi, acente blokları ve camii gibi sosyal tesisler mevcuttur.

Çorlu'da toplam 454 sanayi kuruluşu bulunmakta olup, tekstil, boyama fabrikalarının işgücü bakımından ezici bir çoğunlukla ilk sırayı almaktadır. D-100 Edirne yolu Çerkezköy özellikle TEM bağlantısının olduğu alanda ve Türkgücü köyü yolu civarında tekstil fabrikalarının yoğunlaştığı görülmektedir. İkinci sırada toplam 3.567 çalışanı ile deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı fabrikaları gelmektedir. Ayrıca kürk-süet üretiminin Türkiye'deki merkezi Çorlu'dur. 1038 çalışanı ve %3.44 iş gücü payı ile üçüncü sırayı alan ayçiçeği yağı ve margarin sanayi dalı halen mevcut olan büyük kapasiteli tesisler bölgede üretilen ayçiçeğinin tamamını işleyecek seviyededir. Aynı durum kağıt fabrikaları, un fabrikaları ve elektronik fabrikalar için de geçerlidir.

Velimeşe ile Karamehmet köyü arasında iki bin dönümlük bir arazi üzerine kurulu bulunan Avrupa Serbest Bölgesi'nde 150 fabrika ve 25.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır.

Çorlu Deri ve Karma Organize Sanayi Bölgesi

Çorlu Deri ve Karma Organize Sanayi BölgesiKara, Deniz ve Havayolları ile Ulaşıma uygunluğu nedeniyle Çorlu, Türk Sanayisinin dinamik bir merkezi konumundadır. Çorlu Deri Sanayicileri ise bu merkezde 1960 lı yıllardan beri çevreye duyarlı ve saygılı üretim faaliyetlerini sürdürmekte ve 1997 yılı Nisan ayından itibaren de Deri Organize Sanayi Bölgesi olarak ülke ekonomisine hizmet etmektedirler. Bugün 130 Hektar alana kurulmuş bulunan Çorlu Deri ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, 118 adet Deri Fabrikası, yıllık 25.000.000 küçükbaş, 50.000 ton büyükbaş hayvan derisi işleme kapasitesiyle Türkiye´ deki deri üretiminin %37 sini gerçekleştirerek, 10.000 çalışanı ile Ülke ekonomisine istihdam yaratan, dünyanın dört bir yanına ihraç eden çok önemli bir sanayi merkezi olmuştur. Ülke ihracatına direkt ve dolaylı olarak yıllık yaklaşık 1.000.000.000.-USD katkısı vardır.

Doğaya ve İnsana yatırım sloganı ile hareket eden Çorlu Deri Sanayicileri Haziran 2003 tarihinden itibaren Çevre Dostu olarak bilinen Doğalgaz kullanımına geçmiş ve olası hava kirliliği problemini engellemiştir.

Rakamlarla Çorlu Deri ve Karma Organize Sanayi Bölgesi

Çorlu Deri ve Karma Organize Sanayi BölgesiGenel Bilgiler

Bölgenin Kurulduğu Alan: 130 Hektar
Bölgede Kurulu Fabrika Sayısı: 118 Fabrika

İstihdam

Yaklaşık 10.000 Kişi

Bölgenin Yıllık Üretim Kapasitesi

Küçükbaş (Kürk, Süet, Zig): 25.000.000-Adet/Yıl
Büyükbaş(Ayakkabılık, Saraciye): 50.000-Ton/Yıl

Kullanılan Enerji

Elektrik Enerjisi: 50.000-MW/h/Yıl
Sıvı Yakıt ( Fuel-Oil ): 23.000-Ton/Yıl
Doğalgaz: 26.000.000-m3/Yıl

İhracat Potansiyeli

Direkt İhracat: 350.000.000-USD Bavul Ticareti ( Tahmini ): 750.000.000-USD


Avrupa Serbest Bölgesi

Avrupa Serbest BölgesiAvrupa Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(ASB), Şahinler Holding'in bir kuruluşudur.

Türkiye'nin en büyük özel sektör sanayi projelerinden biri olan Avrupa Serbest Bölgesi'nin temeli 8 Ağustos 1998 tarihinde atılmıştır. Resmi açılışı ise 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ASB, aradan geçen kısa zaman dilimi içinde, yapılan yatırımlar sayesinde yıllık 2 milyar dolar ticaret hacmini geçerek, Türkiye serbest bölgeleri arasında 4. Sıraya yükselmiştir. İstanbul, Avrupa ve ana ulaşım ağlarının merkezinde bulunan Çorlu/Tekirdağ'da 2 milyon metrekare alan üzerine kurulan ASB'de şu anda 200 firma faaliyet göstermektedir. 3 bini aşkın insanın istihdam edildiği bölgede, dünyanın önde gelen markalarının üretimleri gerçekleşmektedir.

Avrupa Serbest BölgesiProjesini Amerika'nın en büyük mimari gruplarından Swanke Hayden Cornell Project'in çizdiği Avrupa Serbest Bölgesi; elektrik, su, doğal gaz, atık su, arıtma, yol, haberleşme ve benzeri bütün altyapı hizmetlerini 5 ayrı kalite belgesi güvencesi ile yatırımcılarına ulaştırmaktadır. Altyapı hizmetlerinin yanısıra inşaat-taahhüt, toplu yemek, bilişim, sigorta, bakım onarım, yükleme/boşaltma, depoculuk, danışmanlık, özel güvenlik, konferans salonu vb. hizmetler de verilmektedir.

Avrupa Serbest Bölgesi ASB'de altyapısı hazır arsalar, genel ve müstakil depolar, ofisler ve açık stok sahaları, hazır üretim tesisleri kiralık veya tapu mülkiyeti ile yatırımcıların hizmetine sunulmaktadır.


Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgesi

Çorlu 1 Organize Sanayi BölgesiBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 04.07.2012 tarihinde 284 sicil no ile Islah OSB olarak kurulan Bölge 11.10.2013 tarihinde Islah şartlarını tamamlayarak tam yetki kullanan bir OSB haline dönüşmüştür.

Bölge Müdürlüğü Zafer Mahallesi Şehitler Caddesi No=6 Çorlu/Tekirdağ adresinde (Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında) faaliyet göstermektedir. İleride OSB kendi imkanları ölçüsünde bölgede yer alarak Bölge Müdürlüğü Binası inşa edilecektir. Bölgeye hizmet veren 1 adet binek kiralık araç mevcuttur.

Ocak 2014 tarihinden itibaren İmar Müdürlüğü ihdas edilerek her türlü İmar faaliyetine başlanmış olup, Gayri Sıhhi Müessese - Sıhhi Müessese ve İşyeri açma ve çalışma ruhsatları ile diğer yasal belgeler ve Yapı Denetim mevzuatının gerektirdiği tüm prosedürler düzenlenmektedir.

Bölge Müdürlüğü uhdesinde şu an itibariyle 2 idari, 3 adet teknik personel, 1 inşaat mühendisi, 1 mimar ve 1 muhasebe sorumlusu görev yapmakta, Mali Müşavirlik, YMM, Hukuk ve Çevre konularında danışmanlık hizmeti alınmaktadır.

15.000 m3 günlük kapasiteli Biyolojik ve kimyasal esaslı Ortak Atıksu Arıtma Tesisi inşaati bitmiştir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.