Çorlu Trakya'nın merkezi kesiminde bulunur. Dolayısıyla Trak göçleriyle birlikte yerleşmeye açıldığı şüphesizdir.

Çorlu'da bulunan başlıca tarihi eserler:

Çorlu Kalesi:

Çorlu KalesiOrta çağdan kalma bir kaledir. Bizanslılar döneminde yapılmıştır. İstanbul'a giden yol üzerinde en büyük engeli teşkil ettiğinden sık sık kuşatmalara maruz kalmıştır. l. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılan kale yıktırıldığından askeri önemi kalmamıştır. Çorlu'nun kuzeyinde yer alan bu kaleden bazı sur kalıntıları ayaktadır.

Süleymaniye Camii:

Süleymaniye CamiiÇorlu'da en önemli tarihi eser Süleymaniye Camii'dir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1521'de yaptırılmıştır. Caminin mimarı Acem İsa'dır. Ana mekan tek kubbeli, cemaat mahfeli ise üç küçük kubbe ile örtülüdür. İlk yapıldığında 22 odalı medresesi de bulunan bu camii, Camii Kebir adıyla da anılmaktadır.
Süleymaniye CamiiSüleymaniye Camii Süleymaniye CamiiSüleymaniye CamiiSüleymaniye CamiiSüleymaniye Camii Süleymaniye CamiiSüleymaniye Camii

Fatih Camii:

Fatih CamiiFatih devri mimarı eseri olduğu bilinmesine karşılık, yapılış tarihine ait kesin bilgiler yoktur. Caminin hemen yanında Fatih Çeşmesi diye adlandırılan ve Fatih devrinin mimari özelliklerini taşıyan bir çeşme vardır.

Fatih Camii Fatih Camii Fatih Camii Fatih Camii Fatih Camii Fatih Camii

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.