Vize'de eğitim hizmetleri ilk olarak, 1922 yılında açılan Atatürk İlkokulunda 3 yıllık olarak ve yalnızca erkek öğrenciler ile başlamış, 1928 yılından itibaren kız öğrencilerin de katılımı ile karma hale getirilmiştir. Eğitimin yaygınlaşması 1932 yılında Sergen ve Evrencik'te birer okulun açılmasıyla başlamıştır.

1960 yılına gelindiğinde Sofular köyünde de ilkokulun açılması ile Vize'de okulsuz köy kalmamıştır. Şu an itibariyle öğrenci sayılarının düşüklüğü nedeni ile toplam 7 köydeki öğrenciler (ilköğretim bazında) taşımalı eğitime devam etmektedir.

İlçe sınırları içinde bulunan tüm İlköğretim okullarında tam gün olarak eğitim öğretime devam edilmektedir. Vize'deki okuma-yazma oranı ise % 98'dir. Ayrıca Vize'de Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı merkezde Vize Lisesi ve METEM (Kız Meslek Lisesi-Ticaret Meslek lisesi-Endüstri Meslek Lisesi) Kıyıköy'de Kıyıköy Lisesi bulunmaktadır. Kırklareli Üniversitesine bağlı Vize Meslek Yüksekokulu eğitim hizmetlerini Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Pazarlama, Emlak ve Emlak Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, İşletme Yönetimi, Maliye, Dış Ticaret, İş Sağlığı ve Güvenliği olmak üzere sekiz bölüm halinde vermektedir.

VİZE LİSESİ

1972-73 Eğitim öğretim yılında 94 öğrenci ile şimdiki hizmet binasında faaliyete başlayan Vize Lisesi, şu an itibariyle Yabancı Dil Ağırlıklı Lise ve Genel Lise olarak iki kısım halinde eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir.

METEM

Önceki adı Vize Endüstri Meslek Lisesi olan okul 1976 yılında Sanat Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği adıyla kurulan bir dernek tarafından Belediyeden 10.000 metre kare ucuz arsa temin edilerek ilk adımı atılmıştır. 1982 yılında Metal-İşleri Bölümüne 45 öğrenciyle 3 Derslik 3 Atölye kapasitesinde Eğitim-Öğretime başlanmıştır. 1983 yılında Tesviye Bölümü açılmıştır. 1985 yılında öğrenci sayısının artması ile prefabrik biçiminde 3 adet ek Derslik ve binası yapılarak faaliyete geçirilmiştir.

2000- 2001 Öğretim yılında Okul-Sanayii işbirliği kurularak son sınıf öğrencileri mezun olmadan önce sigorta yaptırılarak, ücret almaları sağlandı ve fabrikalarda beceri eğitimine gönderildi. 2001 yılında Bilgisayar Laboratuvarı İnternet Ağ Servisi öğrencilerin ve çevrenin kullanımına sunuldu. Fen Laboratuvarı günün şartlarına göre modernize edilerek kullanıma sunuldu. 2001-2002 Öğretim yılında Elektronik Bölümü açıldı. 2001-2002 Öğretim yılında onarım gerektiren prefabrik binanın yanına başta Okul Koruma Derneği Başkanımız Raşit ANDIÇ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrenci Velileri ve bazı esnafın, Mimar Birol AYDIN ve İnşaat Mühendisi Turhan GÜLAÇAR'ın katkılarıyla 4 Derslikli bina yapılmıştır.

2002-2003 Öğretim yılında kullanılamaz hale gelen ek Dershane (Prefabrik) bina Bakanlıktan gelen ödenek, Koruma Derneği, Belediye ve Garnizon Komutanlığının katkılarıyla yeniden inşa edilmiştir. Ayrıca okul ve bu binalar yapılırken ayrıca birçok Öğrenci Velisi ve Vize Halkından eşraf katkıda bulunmuştur. 28.02.2003 Tarihi itibariyle ilçe Vize Kız Meslek Lisesi ve Ticaret Meslek Liseleri de okula bağlanmış, adı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi olmuş, tek yönetim çok program ilkesiyle birleşmiştir. Bu suretle Bölüm Sayısı Bilgisayarlı Muhasebe, Muhasebe ve Tekstil (Konfeksiyon) bölümlerinin de eklenmesiyle 6 ya çıkmıştır.

2003–2004 Öğretim yılı itibariyle BİLGİSAYAR Bölümü açılmıştır. 2003–2004 Öğretim yılında Çıraklık, Kalfalık, Ustalık Sertifikaları veren programlar açılmıştır. Cumartesi günleri ve akşamları eğitim verilmektedir. 2003–2004 Öğretim yılında yine çeşitli nedenlerle Lise Eğitimi alamayan ve Meslek sahibi olamayan ilçe gençlerine akşamları uygulamalı eğitim vermek suretiyle AÇIK MESLEK Lisesi açılmıştır. 2003–2004 Öğretim yılında ayrıca Usta Öğreticilik Kursları, Millî Eğitim Mensuplarından başlayarak İlçe Milli Eğitim ile işbirliği yapılarak Bilgisayar Sertifika Programları açılmıştır ve akşamları devam etmektedir.

Okul bugün itibariyle, bölgede birden çok programı aynı anda uygulayabilen, 36' sı Kadrolu, 3'ü Sözleşmeli olmak üzere 39 Öğretmen, 3 Hizmetli, 574 Öğrenci, 12 Derslik, 7 Bölüm, 6 Atelye, 2 kütüphane, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Fen Laboratuarı, 1 Bilgisayarlı etüt odası, 2 Voleybol, 1 Futbol Sahası, 1 Basketbol sahası olan tek okuldur.

HALK EĞİTİM MERKEZİ

Kurum ilçedeki faaliyetlerine 05 Kasım 1973 tarihinde Belediye binasındaki bir odada başlamıştır. 1978 yılında Pratik Kız Sanat Okulu bitişiğindeki eski ortaokul binasına taşınmıştır. 1986 yılına kadar faaliyetlerini burada sürdürmüştür. İlçeye yeni Hükümet Konağı yapılması sonucu Ağustos 1986 yılında burada tahsis edilen 2 idari oda ve 1 arşiv odasına taşınarak faaliyetlerine burada devan etmiştir. Kuruma Merkez binasının yapılması sonucu 1993 yılı Eylül ayında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün kendine ait Merkez binasına geçerek faaliyetlerine bu binada devam etmektedir.

VİZE MESLEK YÜKSEKOKULU

Vize Meslek Yüksekokulu 1996 yılında Trakya Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş 1998-1999 akademik yılında Muhasebe ve Pazarlama programlarıyla Vize Halk Eğitim Merkezi binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Amacı; Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı kendisine güvenen görev ve sorumluluklarının bilincinde olan, çözüm üretebilen meslek elemanı yetiştirmektir.

Yüksekokula eğitim öğretim amaçlı kullanılmak üzere tahsis edilen ve 19.02.2001 yılında onarımı tamamlanan 4 ada 11 parsel, 699,67 m2 yüzölçümlü eski hükümet konağı binasında 15.06.2006 tarihine kadar eğitim-öğretime devam edilmiştir.

15.06.2006 tarihinde eğitim gönüllüsü Vizeli iş adamı İBRAHİM UĞURLU tarafından yaptırılan ve Yüksekokula tahsis edilen binasında eğitime-öğretime devam edilmiş olup ayrıca 5 Kasım 2009 tarihinde 4 derslikli ek bina da hizmete girmiştir.

Kasım 2013 tarihinden itibaren kalıcı olarak yeni binasına geçmiş olup, eğitim-öğretime yeni binasında devam etmektedir.

Okulda örgün öğretimde,

•Bankacılık ve Sigortacılık (İkili Öğretim)
•Dış Ticaret
•Emlak ve Emlak Yönetimi
•İş Sağlığı ve Güvenliği (İkili Öğretim)
•İşletme Yönetimi
•Maliye ( İkili Öğretim)
•Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
•Pazarlama olmak üzere 8 program ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat