Kazım Dirik1881 yılında Manastır da doğmuştur. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşa ile Samsun'a çıkan Kurmay Albay Kazım Bey Ulusal Kurtuluş Savaşındaki değerli hizmetlerinden dolayı Generalliğe yükseltilmiştir. Çeşitli valilik görevlerinde bulunduktan sonra 09.08.1935 tarihinden itibaren ölünceye kadar Trakya Başmüfettişliği görevinde bulunmuştur.

Kazım Dirik alanına giren İl ve İlçelerin altyapı hizmetlerinin kısa zamanda karşılanması, kültürel, sosyal ve ekonomik yönden kalkındırılması için üstün çabalar sarf edilmiştir. Köylünün gelirinin artırılması için bölgede ve özellikle de Pehlivanköy'de arıcılık, ipek böcekçiliği, meyvacılık ve hayvancılığa özel önem vermiştir. Göçmenler için Köyler ve Mahalleler kurdurdu. Kooperatifçiliği ve sportif faaliyetleri canlandırdı. Bütün çalışmalarında Halk Eğitimi ve toplum kalkınması yöntemlerini kullandı. Pehlivanköy'e Macar Mühendisler getirerek Atatürk anıtı ve Mehmetçik anıtlarını yaptırdı. Şehir parkını yeni baştan düzenletti. Erozyonu önlemek için kolay ve çabuk büyüyen akasya ormanını kurdu. Pehlivanköylü gençlerin kurmuş olduğu spor kulübüne alet ve malzeme yardımların da bulundu. 1936' lı yıllarda Pehlivanköy Spor Kulübü alet ve malzeme yönünden çok zengin hale geldi. Ağaç ve orman sevgisini halka aşıladı.

Çok çalışan ve yorgunluk nedir bilmeyen bir çalışma temposu ile çalışır herkese örnek olurdu. Halktan gücünün üstünde para ve hizmet istemesi nedeniyle Atatürk'e kadar şikayet edilmiş, ancak Atatürk'ün zaman zaman habersizce yaptığı denetimlerde halkla yaptığı görüşmelerden çalışmalarının çok olumlu olduğunu görmüş ve kendisini takdir etmiştir. Kazım Dirik aşırı çalışma ve yorgunluk yüzünden hastalanmış, hastaneye kaldırılmış, doktorların kesin dinlenme önerilerine uymayarak görevinin başına dönmüş, fakat yatağa düşmüş ve 3 Temmuz 1941 günü vefat etmiştir. Pehlivanköy ve Muratlı Kazım Dirik Mahallesi adını o eşsiz büyük insandan alır.

Kazım Dirik' ten Anılar (Recep ALPASLAN' dan Alıntı)

Kazım Dirik Pehlivanköy'ü ve halkını çok severdi. Trakya'nın bu en küçük Kasabasına gösterdiği ilgi ve sevgi boşuna değildi. Kasabamız halkından Hasan OZAN vaktiyle Kazım Dirik Paşa'nın yanında askerliğini çavuş olarak yapmıştı. Kazım Paşa, Hasan çavuşu çok sevdiği için, Pehlivanköy'e de özel bir sevgi ve ilgisi vardı. Çok çalışkan ve dur durak bilmeyen bir kişiliği vardı. Hizmet için uyku uyumazdı. O zamanlar taşıt araçları pek fazla olmadığı için genellikle tren ile seyahat ederdi. İlçemize de gece treni ile gelirdi. Kazım Paşanın gelişini halk Salih YAĞCI'nın fabrikasının düdüğünün çalışı ile duyardı. Sesi duyan halk istasyona inen her zamanki misafirperverliği ile onu karşılar, özellikle karşılayanlar arasında Öğretmenlikten Avukatlık mesleğine geçmiş olan Yalçın BİLGÜVAR bulunur, hitabetiyle kendisini mest ederdi.

İlçeye yaptığı hizmetleri ve getirdiği canlılığı överdi. Bu da kendilerinin hoşuna giderdi. Yine bir gün Pehlivanköy'e gelmiş halka hitap ediyordu. " Arkadaşlar trenle Edirne'ye giderken Yunanistan topraklarından geçiyorum. Her taraf yemyeşil cennet gibi ağaçlık bura ile kıyaslıyorum her tarafın çorak olduğu görüyor ve üzülüyorum, bizim neyimiz eksik" diyerek halkı ağaç ve ormana karşı ilgi göstermeye davet etmesi üzerine hemen imece yapıldı. Yıllardır erozyona uğramakta olan İlçenin hemen yakınındaki tepeyi akasya ormanı haline kısa sürede getirdi. Eski mezarlığa çam diktirmek suretiyle Mehmetçik parkını yaptırdı. Mehmetçik anıtını da diktirdi. Okumaya çok önem verirdi. İlçeye gelir gençleri toplar ve isteklerini sorardı. Okumak isteyenlerin hemen kart yazmak suretiyle yatılı okullara gönderir, kayıt yaptırırdı. Kartı her yerde yazılı emir yerine geçerdi.

Harp sonrası Romanya ve Yugoslavya'dan mübadele sonucu Türkiye'ye gelen göçmenleri Pehlivanköy'e yerleştirmek istedi. Ancak yerli halkın toprağının azalması ve yer darlığından dolayı göçmenleri Muratlı'ya iskan etti.

Pehlivanköy Spor Kulübünü yeni kurmuş ve hasbelkader Başkanlığını yapıyordum. Bir gün İlçeye gelerek gençleri topladı. Kulübümüzü kurduğumuzu söyledim. Bize bir isteğiniz var mı diye sordu. Her türlü spor malzemesine ihtiyacımızın olduğunu söyledik. On beş gün gibi kısa bir zamanda tüm branşlar ile ilgili spor malzemeleri geldi. Yağlı güreş kıspetleri bile vardı. Pehlivanköy'lü gençler güreşe önem verdiler. Kendileri de destekledi ve o dönemde Mehmet ÇEVİK pehlivan, Muhacir Mustafa KULELİ, Hasan KULELİ pehlivanlar Kozpınarlı Küçük İbrahim ve Büyük İbrahim pehlivanlar ve Pehlivanköy'lü Elmas pehlivanlar yetişmiştir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.