PehlivanköyPehlivanköy, Ergene Nehri'nin etrafında kurulmuş olan bir tarım şehridir. Trakların kurduğu şehir, nehrin sağladığı imkanlarla önemli bir tarım merkezi haline gelmiştir. Sulak araziler, ilçede çeltik üretiminin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Kırklareli'nin ilçelerinde, büyük ve küçük baş hayvancılık şehrin önemli gelir kaynağıdır.

Pehlivanköy, Trakya'daki diğer yerleşim yerlerinin sahip olduğu sorunlara genel olarak sahiptir. Ancak bunların içinden en önemlisi, şehrin merkezinden geçen Ergene Nehri'nin kirliliğidir. Bu durum tarımsal üretimi, sosyal yaşamı ve dolayısıyla şehrin gelişimi üzerinde büyük olumsuz etki yaratmaktadır. Nehrin temizlenmesi, ilçenin kalkınmasına çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

PehlivanköyPehlivanköy çok erken döneme dayanan bir tarihe sahiptir. Tarihi yerlerin yeterince korunamamış olması ve etraflarının çevre düzenine sahip olmaması, bu varlıkların ilgi görmelerinin önündeki önemli bir engeldir. Traklardan Osmanlı'ya kadar birçok kalıntının ve hikayenin bulunduğu şehir, tek başına bir turizm merkezi olmasa da, Trakya içinde turistler için bir durak noktası olma potansiyeline sahiptir.

Eylül ayı içinde gerçekleştirilen ve 100 yıldan fazla bir tarihi geçmişe sahip hayvan panayırı ile her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Hıdırellez Şenlikleri Pehlivanköy'ün önemli gelenekleridir.

D-100 karayoluna 20, İl merkezine 62 kilometre mesafede bulunmaktadır. Eski adı Pavli olan ilçe panayırı ile meşhurdur. Tüm Trakyalılar bu ilçenin "Pavli Panayırı"nı bilirler. Çok eski bir yerleşim merkezidir ve ilçenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Daha önce Babaeski'ye bağlı bir bucak merkezi iken, 1948 yılında da belediye teşkilatı kurulmuş ve 1957 yılında ilçe olmuştur.

Pehlivanköy, engebesiz ve düz bir arazi üzerine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 25 metre olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

1960 Kurucu Meclis üyesi ve Kırklareli Milletvekili Abdurrahman Altuğ, ünlü şair Uluğ Turanoğlu buradan yetişmişlerdir. İlçe merkezinde oturan halkın önemli bir bölümü 1877-78 Osmanlı - Rus savaşı sırasında (93 harbi) Balkanlar'dan göçmen olarak gelmiş ve buraya yerleşmiştir.


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.