Lüleburgazİlçe, D-100 Karayolu aksı üzerindeki yoğun sanayi bölgesinin Trakya'daki son önemli noktasını oluşturmaktadır. Çoğunluğu İstanbul merkezli olan şirketlerin üretim yerlerinin bulunduğu, önemli ilaç firmalarının üretim yaptığı ve çalışanların büyük kısmının sanayide istihdam edildiği, sanayi üretimi yoğun olan bir yerleşim yeridir. Göreceli olarak daha gelişmiş olan sosyal hayatı, alışveriş merkezleri ve iş imkânları ile civar bölgelerdeki halkın da Lüleburgaz'a göç etmelerine neden olmaktadır. Lüleburgaz için Kırklareli merkezden sonra, ilin ikinci merkezi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Lüleburgaz, yoğun sanayiye sahip olması nedeni ile nüfusunun büyük kısmı sanayide çalışan işçilerden oluşmaktadır. Anadolu'nun farklı bölgelerinden insanların yaşadığı bir yer olması nedeni ile de kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Trakya içinden bölgeye gelen işçilerin büyük bir kısmı ise tarımdan geçimini sağlamakta güçlük çeken ve yakın olan bu sanayi bölgesine servislerle taşınan insanlardır. Servis araçlarının geçtiği vakitlerde yoğun bir trafik yaşanmaktadır.

Şehrin futbol takımı Lüleburgaz Spor, Bölge'deki en başarılı spor takımlarından birisidir. Futbolun en önemli spor aktivitesi olduğu Türkiye'de, Lüleburgaz Spor bölge takımları arasında en üst ligde oynamaya hak kazanmış takımdır.

Lüleburgaz'ın gelişimi, hali hazırda sahip olduğu merkez yerleşim ve sanayi bölgesi olması özelliklerinin geliştirilmesi ile ivme kazanacaktır. Şehir altyapısının ve kentlilik kültürünün oluşturulmasına ve devam ettirilmesine bağlıdır.

Lüleburgaz Kırklareli İli'nin güneyinde yer almakta olup, doğusunda Tekirdağ İlinin Saray ve Ergene İlçeleri, batısında Babaeski İlçesi, kuzeyinde Pınarhisar İlçesi ve güneyinde ise Tekirdağ ilinin Hayrabolu ve Muratlı İlçeleri ile çevrilmiştir.

Kırklareli İli'nin en büyük yerleşim yeri olan İlçenin toplam alanı (1370) hektar olup, İlçe merkezinin denizden yüksekliği (30) metredir.

İklim genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ile yağışlı ve soğuktur. Genellikle kışın Balkanlardan gelen soğuk hava akımlarından etkilenmektedir.

Nüfus artış oranı ülke genelinin çok üzerinde olup, artış genellikle diğer bölgelerden ve köylerden şehre yoğun göçten kaynaklanmaktadır.
   

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.