Tarhana

Malzemeler

5 Kg. tarhanalık kırmızı biber, 3 Kg. Domates, 1 Kg. süzme yoğurt, 2 Kg. Kuru soğan, 5 Kg. Un, 1 çay bardağı tuz, 1 küçük paket maya.

Hazırlanışı

Biberler doğranarak su içinde kaynatılır. Kaynatılma işlemi tamamlandığında suyu süzülür. Doğranmış soğan, domatesler ve süzme yoğurt, tuzu içine katılarak alabildiğince un ilave edilerek yoğrulmaya başlanır. Katı bir hamur elde edilince üzeri örtülerek 10 gün süre ile dinlenmeye alınır. 10 günlük süre içinde sabah ve akşam olmak üzere her gün tarhana hamuru iki kez yoğrulur. 11nci gün tarhana hamuru, küçük parçalara ayrılarak güneşte kuruma işlemine bırakılır. Kuruyan hamur ovalanarak çok küçük parçalar haline getirilir ve bir gün daha bekletilerek kevgir içinden ovalayarak geçirilir ve tekrar kapalı bir mekanda serilerek kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandığında kışın pişirmeye ve eşe dosta gönderilmeye hazır duruma gelmiş olur.

Akıtma

Malzemeler

Su, 1 küçük paket maya, az miktar tuz, karabiber, kimyon, un ve tavuk veya ördek eti.

Hazırlanışı

Su, maya, tuz ve un ilave edilerek boza kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Sıcak bir ortamda üzeri göz göz olana kadar mayalandırılır. Mayalanma işlemi tamamlandığında yağsız tavada krep pişirildiği şekli ile üzeri göz göz olana kadar pişirilir. Pişirilen akıtmalar ikili, üçlü veya dörtlü olarak tabaklar içine üst üste yerleştirilerek üzerlerine biraz kimyon ve kara biber serpilerek dört parça halinde bıçakla kesilir. Diğer tarafta tavuk veya ördek bol su içinde kaynatılarak pişirilir. Etleri parçalara bölünerek sulu halde akıtmaların üzerine dökülerek servis yapılır.

Mamzana

Malzemeler

Közlenmiş patlıcan, közlenmiş biber, domates, sarımsak, kimyon, karabiber, tuz, limon, zeytin yağ ve maydanoz.

Hazırlanışı

Közlenmiş patlıcan, biber ve domates bir kap içinde ezilerek karıştırılır ve bilahare sarımsak, tuz ve limonu ilave edilerek karışıma yedirilir ve tabağa alınarak üzerine zeytinyağı gezdirilerek maydanoz ile süslenir.

Pazlama

Malzemeler

Bir su bardağı yoğurt, bir su bardağı ılık su, bir su bardağı lor, bir çay kaşığı karbonat, tuz ve bir su bardağı un.

Hazırlanışı

Malzemenin tamamını bir kap içinde al ve ezerek yoğur. Hamur kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar azar azar un ilave ederek yoğurmaya devam et. Elde edilmiş olan hamuru bir tabak büyüklüğünde oklava ile açarak yağsız tavada pişir ve hafif tereyağı sürerek servis yapabilirsiniz

Zerde (Düğünlerin vazgeçilmez tatlısı)

Malzemeler

Bir su bardağı pirinç, üç su bardağı şeker, yarım çay kaşığı zerdeçal, bir çorba kaşığı gülsuyu, on bardak su, bir çay kaşığı margarin, iki çorba kaşığı nişasta ve üzerini süslemek için, kuşüzümü, hindistan cevizi, antep fıstığı.

Hazırlanışı

Pirinç bir süre su içinde bekletilerek süzülür. Bir tencere içine on bardak su konarak bir çay kaşığı margarin ilave edilerek kaynatılır ve içine pirinci ilave edilir. Bilahare kaynayan pirinç karıştırılarak zerdeçal, gülsuyu ilave edilir. Nişastayı ilave ederek koyulaştırın. Boza kıvamına geldiğinde ateşten indirilerek kaselere servis yapılır ve üzeri kuş üzümü, hindistan cevizi veya fıstık ile süslenir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.