Osmanlının Rumelide Kurduğu İlk Kent: UZUNKÖPRÜ

UzunköprüUzunköprü, Edirne'nin ilçeleri arasında Keşan'dan sonra ikinci büyük nüfusa sahip olmakla birlikte, Trakya'nın tarım hâkim toplumsal yapısını barındıran ve diğer benzer özellikleri taşıyan bir ilçedir. Uzunköprü, şehrin girişinde yer alan köprünün aynı adıyla anılmaktadır. Şehrin tarihi gelişiminde Ergene Nehri'nin önemli katkısı olmuştur. Osmanlı döneminde nehir kenarına kurulan şehir, yine nehrin tarıma ve şehre kattıkları ile paralel bir gelişim süreci izlemiştir.

Uzunköprü'deki en önemli sorun Ergene'nin kirlenmesidir. Yıldız Dağları'ndan doğarak Trakya'yı yatay olarak kesen ve Meriç Nehri ile birleşerek, Ege Denizi'ne akan nehirde oluşan kirlilik; İlçedeki tarımsal üretimi, ekonomik aktiviteleri ve dolayısıyla da sosyal yaşamı olumsuz olarak etkilenmektedir. Kirliliğin önlenmesi ve kirliliğin verdiği hasarın azaltılması, Ergene Nehri çevresindeki yerleşim yerlerinde ekonomik ve sosyal canlılığın artırılmasına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Uzunköprü, Lalapaşa, Süloğlu ve Meriç ilçelerinin ortasında bulunan ve bu ilçelerdeki insanların Edirne'den sonra en çok tercih ettikleri bir merkezdir. Edirne Merkez ve Keşan'ın ardından üçüncü büyük nüfusa sahip olması ve barındırdığı ekonomik canlılık bu durumun en önemli göstergesidir.

Uzunköprü, Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde, Edirne iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde; Edirne merkez ve Havsa ilçeleri, kuzeydoğuda; Pehlivanköy ve Hayrabolu ilçeleri, güneyde; Malkara ve Keşan ilçeleri, güneybatıda; Meriç ilçesi, kuzeybatıda ise Yunanistan ile çevrilidir. Yüzölçümü 1266 km'dir. Merkez ilçe denizden 18 m yüksekliktedir. En yüksek yeri Süleymaniye Tepesi 378 m'dir. Ergene Ovası ilçenin en önemli tarım alanlarını oluşturur. İlçe verimli topraklara sahiptir. Tahıl, ayçiçeği, şeker pancarı, kavun, karpuz, üzüm, soğan ve sarımsak önemli tarım ürünleridir.

Büyük ve küçükbaş hayvancılık önemlidir. Mandıralarda üretilen yağlı peynirleri ünlüdür.

Türkiye'nin ayçiçek yağı, un ve pirinç ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanmaktadır. Ticaret etkinliği daha çok iç piyasaya yöneliktir. İlçede bulunan Ticaret Odası Türkiye'nin en eski ticaret odalarından birisidir.

Daha çok tarıma dayalı bir sanayi gelişmiştir.
Dünyanın en uzun taş köprüsünün ismine kaynaklık ettiği Uzunköprü ilçesi 5 asırlık tarihsel bir geçmişin izlerine sahiptir. Tarihsel zenginlik ve çağdaş yaşamın uyumlu birlikteliğinin gizemini yaşamak fırsatını Uzunköprü'de bulacaksınız.

Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Kilise Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü
Uzunköprü Uzunköprü Uzunköprü"" Uzunköprü
Uzunköprü Yeni Köprü Yeni Köprü Yeni Köprü
Yeni Köprü Yeni Köprü Yeni Köprü Yeni Köprü
Yeni Köprü Yeni Köprü    

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.