MeriçMeriç neojen devrine ait gevşek taneli kireç taşı marn, kum ve çakıllarla oluşmuş bir yüzeydir. İlçede dağ yoktur. En yüksek yeri, yükseltisi 130 metre kadar olan Karayayla tepesidir. (Paşayenice köyü ile Kavaklı Köyü hudutlarının birleştiği nokta.) İlçenin büyük kısmı, Doğu Trakya Yontukdüzü denen aşınmış yayla üzerindedir. Dalgalı düzlük görünümündeki bu yaylanın ilçeyi de içeren kuzey bölümüne Lalapaşa yaylası denir. İlçenin en büyük vadisi, Meriç Nehri'ninkidir. İkinci büyük vadi ise Ergene Irmağı'na ait olandır. İlçenin kapladığı yayla parçasında üç dere ile kollarının küçük vadileri de vardır. Meriç nehrinin ilçede kalan vadi yamaçları az, Ergene Irmağı'nınki çok eğimlidir. Kuzeyde Meriç Nehri vadi tabanı, Akçadam Ovası adıyla anılır.

Meriç (Hasırcıarnavut köyü yakınları)İlçenin büyük akarsuları, adı geçen nehir ve ırmaktır. Edeköy ve Küplü Ovaları da Meriç Nehri vadi tabanına ait düzlüklerdir. Seddelerle, zararlı su taşkınlarından korunmuşlardır. Üç dere ile kolları, ilçenin diğer akarsularıdır. İlçe, Akdeniz İkliminin Trakya Geçit Tipi alanındadır. Bu iklim sert bir kara iklimidir. Yazlar, genellikle sıcak ve kurak geçer. Kışlar, soğuk ve az yağışlıdır. Güz yağışları ilkbaharınınkinden fazladır. Rüzgarlar, daha çok kuzey yönlerden ve orta şiddette eser. İlçe yağış bakımından yarı nemlidir.


Ergene (Adasarhanlı köyü yakınları)Doğal bitki örtüsü kuru ormandır. Eskiden ilçenin kuzey batısıyla güney kısımlarını örten ormanlar ortadan kaldırılmış ve yerinde bozkır oluşmuştur. Bu bozkır, tarla ve otlak olarak kullanılır. Orman kalıntısı ağaçlıklara rastlanabilir. Akdeniz iklimine özgü katran ardıcı adlı ağaççık görülebilir. Maki denen örtüye ait bu ağaççığın yaşaması, ilçeyi Akdeniz iklimi, Marmara Tipinin de etkilediğini gösterir.

Meriç (Alibey köyü yakınları) Meriç (Nasuhbey köyü yakınları) Meriç (Nasuhbey köyü yakınları) Meriç (Nasuhbey köyü yakınları) Meriç (Nasuhbey köyü yakınları)
Meriç taşkını Meriç taşkını Meriç taşkını Meriç taşkını Meriç taşkını
Meriç (Nasuhbey köyü yakınları) Meriç (Serem köyü yakınları) Meriç Göleti Meriç Göleti Ergene Köprüsü (Adasarhanlı köyü yakınları)
Ergene Köprüsü (Adasarhanlı köyü yakınları) Ergene Köprüsü (Adasarhanlı köyü yakınları) Ergene Köprüsü (Adasarhanlı köyü yakınları) Ergene Köprüsü (Adasarhanlı köyü yakınları) Ergene taşkını (Yenicegörüce köyü yakınları)
Ergene taşkını (Yenicegörüce köyü yakınları) Ergene taşkını (Yenicegörüce köyü yakınları) Ergene taşkını (Yenicegörüce köyü yakınları)

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.