Makale Dizini

Lalapaşa Köyleri 2014 NüfuslarıErkekKadınToplam
Büyünlü 126 115 241
Çallıdere 43 41 84
Çatma 31 26 57
Çömlek 59 69 128
Çömlekakpınar 252 274 526
Demirköy 150 131 281
Doğanköy 57 39 96
Dombay 72 89 161
Hacıdanişment 333 194 527
Hacılar 29 24 53
Hamzabeyli 93 106 199
Hanlıyenice 129 135 264
Hüseyinpınar 14 11 25
Kalkansöğüt 36 48 84
Kavaklı 53 48 101
Küçünlü 111 106 217
Ortakçı 161 147 308
Ömeroba 145 138 283
Saksağan 12 11 23
Sarıdanişment 137 132 269
Sinanköy 215 215 430
Süleymandanişment 135 127 262
Taşlımüsellim 137 122 259
Tuğlalık 36 39 75
Uzunbayır 35 29 64
Vaysal 189 182 371
Yünlüce 39 38 77

BüyünlüKöyün adını, köyün ağası olan Hüseyin Bican'ın savaş dönemlerinde devlete olan bağlılığı ve hizmetleri dolayısıyla civara saldığı nam ve şöhretin anlamına gelen büyüklük kavramından aldığı rivayet edilmektedir. Köyün emekli öğretmeni Celal Kalkan'dan alınan bilgilerden yola çıkarak köyün göç yoluyla Balkanlardan gelenler tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır ve yerleşen ailelerin geldikleri yerler şöyledir:

(Filibe) Petvar-Sultaniye'den Gelenler

SITKI AĞALAR (Hüseyin BİCAN)
CAFER ÇAVUŞLAR
MÜCOLAR
ESMERLER
BULUTLAR
TUNALAR
ARILAR
BARUTÇULAR
BİLENLER
RIZALAR
FAİK ÇAVUŞLAR
GURBETLER
TERZİLAR
SELVİLER
İSALAR
KAYRAKLAR
ZAĞMACILAR
KOÇLAR
ONBAŞILAR
NİYAZİLER
ODACILAR
GİRİTLİLER
KÜÇÜK HASANLAR
FERİŞKALAR
OSMAN EFENDİLER
BALCILAR
ŞERİF ADANALAR
PARMAŞKELER

Usukva-Kozköy'den Gelenler (Filibe)

HACI OĞULLAR
ŞEMSİLER
GÖÇMEN SELİM AGALAR
PANCARLAR
SİMİTÇİLER
RAŞİT ÇELİKLER
LATİFÇELER
TOPAL İSMAİL
SALİH KÖSELER
TALİP AGALAR
ŞERİF ÇAVUŞLAR
MUTALAR

Çurukova'dan Gelenler (Filibe)

ARİF ÇAVUŞLAR

Gacallar (Şumnu'dan Gelenler)

FERHAT AĞALAR
HÜSEYİN KIRIMLAR
ALİ AĞALAR
GACALLAR
ÇOLAK MUSTAFALAR

Romanya'dan Gelenler

HÜSEYİN GÖZE
ELMAN HASAN
ALİ CEYLAN
EMİN GENCAN
MÜSTECEPLER
ŞAKİR CEYLANLAR

Edirne iline 33 km, Lalapaşa ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

BüyünlüKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı 241 nüfusu kişidir.

Büyünlü Büyünlü Büyünlü Büyünlü

ÇallıdereBulgaristan'ın Kırcaali kasabasından 1923 yılında 9 kişi bu bölgeye gelmiştir. Bölgenin sulak olması buraya yerleşme sebebi olmuştur. Arazi çok çalılık olduğu için ismi de Çallıdere olarak kalmıştır.

Edirne iline 39 km, Lalapaşa ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 84 kişidir.
ÇatmaEdirne iline 25 km, Lalapaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ile kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 57 kişidir.
ÇömlekKöyde zamanında çok sayıda çömlek yapıldığı için isminin oradan geldiği söylenmektedir. Köyün kuruluş tarihinin bilinmemesine rağmen Osmanlı ve Roma İmparatorluklarından kalma bir çok tarihi eser mevcuttur. Bir zamanlar İpekyolu'nun geçtiği söylenen Çömlekköy'de eski hanlar ve hamamların kalıntıları vardır.
Çömlek Çoğu Balkan Savaşlarında yıkılmış olmasına karşın bir hamamın neredeyse tamamı sağlamdır. Ancak diğer eserlerin ise sadece yıkıntıları mevcuttur. Ayrıca Trak halkının bu köyde yaşadığı, bulunan mezarlardan anlaşılmaktadır. Ayrıca bu köyde Balkan Savaşları'nda bazı Osmanlı savaş cepheleri bulunmaktaydı.

Edirne iline 25 km, Lalapaşa ilçesine 13 km uzaklıktadır.

ÇömlekKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 128 kişidir.
ÇömlekakpınarKöyde Balkan Savaşından sonra göçen ve Dağlı diye bilinen (Evladı Fatiha'n olarak kabul edildikleri bazı kaynaklarda belirtilmiş)' ticari zekaları gelişmiş Tükler yaşamaktadır. Ayrıca köyde uzunca bir dönem Bulgarların yaşadığı bilinmektedir. Bunlardan kalma tarihi kilise ve meydanda (Edirne'de bir dönem inşaat sektörüne yön vermiş İtalyan ustalar tarafından yapıldığı rivayet edilen) yüz yıllardır da akan iki adet tarihi çeşme ve köy çevresinde Traklardan kalan çok sayıda höyük mevcuttur. Bu höyüklerden birinde yapılan resmi kazıda çıkarılan eserler Edirne Müzesinde sergilenmektedir

Edirne iline 25 km, Lalapaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır.

ÇömlekakpınarKöyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 526 kişidir.
Çömlekakpınar Çömlekakpınar Çömlekakpınar Çömlekakpınar Çömlekakpınar

DemirköyKöyün adının Demirbaba'dan geldiği hakkında rivayetler vardır. Demirbaba, Balkan Savaşı sıralarında Bulgar askerlerinin istilasına karşılık veren, haklının yanında haksızın karşısında olan, fakire karşılıksız yardım yapan, çok sevilen ve inanılan bir kişidir. Mezarının köyün kuzeyinde, birlikte savaş verdiği arkadaşları ile birlikte bulunduğu söylenmektedir. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekte olup köyde yerleşimin 1000 yıldan fazla süredir mevcut olduğu tahmin edilmektedir.

Edirne iline 34 km, Lalapaşa ilçesine 10 km, Bulgaristan sınırına 12 km uzaklıktadır.

DemirköyKöyün arazisi genel olarak ekilebilir olup ortalama 12.000 dönümü ekilebilir arazi , 12.000 dönümü de mera ve orman arazisidir. Orman arazisinin bir bölümü Bulgaristan'a sınırdır. Buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, darı, yonca ekimi ve son zamanlarda da küçük çaplı olarak bağcılık yapılmaktadır.


DemirköyKöyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 281 kişidir.
Demirköy Demirköy

Edirne iline 40 km, Lalapaşa ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

DoğanköyKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama başka amaçla kullanılmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 96 kişidir.

Doğanköy Doğanköy Doğanköy Doğanköy Doğanköy

DombayKöyün adı, manda yetiştirici anlamına gelmektedir. Eskiden köyde çok sayıda yetiştirilen mandadan dolayı köye manda yetiştiren anlamına gelen Dombay ismi verilmiştir.

Edirne iline 28 km, Lalapaşa ilçesine 12 km uzaklıktadır.

DombayKöyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde artık manda yetiştirilmemektedir. Köyde daha çok büyükbaş hayvancılığa önem verilmektedir. Köy, hayvancılıkta olduğu gibi buğday ve ayçiçeği yönünden de Edirne'ye katkıda sağlamaktadır.

DombayKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Sağlık ocağı vardır ama personel bulunmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 161 kişidir.

Dombay Dombay Dombay Dombay Göleti Dombay Göleti

HacıdanişmentHacıdanişment köyünün eski adı Çöke'dir.
Muhyiddin Abdal'ın doğum yeri olarak elde kesin bilgiler yoktur. Ancak Şairin Aydın'dan Edirne'ye geldiği ve bugün mezarının bulunduğu ileri sürülen Çöke'ye yerleştiği ifade edilmektedir. Şairin mezarının/türbesinin bulunduğu yer olan Hacıdanişment köyü halkının tamamına yakını, kaynak kişilerin ifadelerine göre Aydın'dan gelmişlerdir. Rivayetlere göre Danişmentoğulları'nın bir beyi olan ve buraya Aydın'dan gelen Muhyiddin Baba'nın Hacı, Sarı ve Süleyman adlarını taşıyan 3 oğlu vardır. Muhyiddin Abdal bugün Muhittin Baba Tepesi olarak bilinen kalede yaşarken oğulları ise kendileriyle aynı adı taşıyan birbirine yakın 3 köye yerleşmişlerdir. Bu 3 köyün adının Muhyiddin Abdal'ın çocuklarının adından geldiği ileri sürülmektedir.

HacıdanişmentMuhyiddin Abdal Türk Hurufi şairdir. 16.yüzyıl kaynaklarında ismi geçer. Hacı Bektaş-ı Veli, Otman Baba ve Balım Sultan gibi mutasavvıflardan bahseder. Çöke'de (Hacıdanişment) yaşamış olduğu söylenir. "Muhyiddin Baba Türbesi / Mezarı” da buradadır. Prof.Dr.Şükrü Elçin'e göre Muhyiddin Abdal'ın ölüm tarihi 1529'dur. Bektaşî ulularından biri olarak kabul edilmektedir. Hece vezni ile Hurufi anlayışta yazdığı şiirlerini küçük bir divanda toplamıştır.

HacıdanişmentÇevre köylerinin en büyüğü olup, Köy Kalkınma Kooperatifi aracılığı ile çağdaş çiftçiliği yakalama hedefinde örnek bir köydür.

Edirne iline 38 km, Lalapaşa ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köye ulaşım için her gün belirli periyotlarda taşıma yapan minibüsler bulunmaktadır.

HacıdanişmentKöyde komşu köylerden gelen öğrencilerin de yararlandığı ve yeniden yapılarak modern bir görünüme kavuşturularan ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yeni yapılmıştır. PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

HacıdanişmentAyrıca köyde Muhyiddin Baba tekkesi olarak bilinen yerde köyün kurucularından Kalenderilik-Bektaşilik-Hurufilik inancında, aşık tarzı şiir geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Muhyiddin Abdal'ın kabri bulunmaktadır. Köyde bir çok tarihi çeşme ve dolmen (dikilitaş) yer almaktadır.

2014 yılı nüfusu 527 kişidir.

Hacıdanişment Hacıdanişment

HacılarKöyün eski adının Küçükmısır olduğu rivayet edilmektedir. Köyün en eski mezarlığı şu anki köy kahvehanesinin ve köy çeşmesinin arka kısmındaymış. Maalesef bugün mezar taşları mevcut değildir. Bu yüzden köyün esas tarihini tespit etmek zorlaşmaktadır. Ancak Muhittin Baba'nın yaşadığı dönemde hane sayısı ne ise bugün de aynı olduğu söylenir.

Hacılar Muhittin Babanın bedduasından hane sayısı artmadığı söylenir, ama köyün kuruluşu Osmanlıların bölgeye yerleşmesi zamanında olmuştur. Köyün yakınındaki dolmenlere bakılırsa köyün yaklaşık 3500-4000 yıllık yerleşim bölgesi olduğu anlaşılır.

Edirne iline 41 km, Lalapaşa ilçesine 14 km uzaklıktadır.

HacılarKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 53 kişidir.
HamzabeyliYazılı bir belge bulunmamasına rağmen; köyün yerinde Hamza adında bir beyin çiftliğinin bulunduğu ve adını buradan aldığı anlatılmaktadır.

Bulgaristan'a 500 m uzaklıkta olan köyün etrafı tepeliktir. Çevresinde devlet ormanları vardır. (Tekke koru serisi). Başlıca komşu köyleri Tuğlalık, Uzunbayır, Demirköy, Doğanköy ve Çallıdere köyleridir.

Köyde, Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı bulunmaktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır.

HamzabeyliKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 199 kişidir.

Hamzabeyli Hamzabeyli Hamzabeyli Hamzabeyli Hamzabeyli
Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı
Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı
Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı Hamzabeyli Hudut Kapısı

HanlıyeniceKöy adını, önceden köyün merkezinde olan handan alır. Yenice eklentisi ise köyün savaşlar yüzünden birkaç kez yıkılıp tekrar inşa edilmesinden gelmektedir.

Edirne iline 31 km, Lalapaşa ilçesine 4 km uzaklıktadır.

HanlıyeniceKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 264 kişidir.
Edirne iline 46 km, Lalapaşa ilçesine 19 km uzaklıktadır. Köyün yakınından Bulgaristan ile sınır nehri olan Tunca nehri geçmektedir.

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 25 kişidir.
KalkansöğütKalkansöğüt Köyü'nün adı 1960'lı yılların ortalarına kadar köy çeşmesinin alt tarafında bulunan eğik söğüt ağacından gelmektedir. İsmi hakkındaki efsane ise aslında köy kurulmadan çok önceleri, şuan Bulgaristan sınırları içinde bulunan Çakıllı köyünün merası içinde geçmiş. Suyun aktığı yerde çobanlar gece yemek yerken gök kapısı açılmış, ağaçlar secdeye eğilmiş. Çobanın biri ağaç eğilince mendilini en uç dala bağlamış. Gök kapısı kapanınca da mendil bağlanan ağaç doğrulmuş ve köyün ismi buradan gelmiş.

KalkansöğütKöyün Kapaklıkaya mevkiinde 4000 sene öncesine ait dolmen bulunmakta ve köy çeşmesinin arka kısmında 3500 sene öncesinin erken Roma dönemine ait taş işlemeli mezarlar çıktığı söylenmektedir. Kalıntılar Edirne'nin yerel gazetelerine Sami Döşlü tarafından bildirilmiş olup civar köylerdeki tarihi yerler ve efsaneleri hakkında Edirne Müzesine mektupla bildirilmiştir. Müzede bu dosyalar mevcuttur.

KalkansöğütEdirne iline 47 km, Lalapaşa ilçesine 20 km uzaklıktadır. Hafif engebeli bir arazisi vardır fakat köyün konumu düzlüktür. 5000 dönüm civarında ekilebilir tarım arazisine sahiptir. Hacılar deresi ile Hacılar köyüne Elmadere ile Hacıdanişment köyüne, Kozpınar deresi ile de Vaysal köyüne sınırdır. Kuzeyinde Bulgaristan ile sınırdır. En yüksek tepeleri Çakır Kule Bayırı ve Kale Bayırı'dır (Hisartepe).

Sulu tarım yapılmamaktadır. Ormanlar meşelik olmakla beraber seyrek de olsa dişbudak ve karaağaç bulunur. Merada ahlat, kızılcık, fındık ve deli kiraz ağaçları vardır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Sebze meyve ürünlerini köylü kendi ihtiyacını karşılayacağı kadar üretmektedir.

KalkansöğütKöyün ekonomisi genelde hayvancılıkla sağlanır. Eskiden köyde toplam olarak 3000 civarında koyun ve 1000 civarında büyükbaş hayvan beslenirken bu sayı şimdilerde 350 koyuna düşmüştür. Büyükbaş hayvan sayısı ise 300 civarındadır. Bu hayvanların sütü satılarak gelir elde edilmektedir. Ayrıca az miktarda balcılık, odun maktası, Ayçiçek ve Buğday ekimi yapılmaktadır.

KalkansöğütKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köylünün içme suyunu karşıladığı köy çeşmesi 1957 senesinde yapılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur.

2014 yılı nüfusu 84 kişidir.
KavaklıEdirne iline 22 km, Lalapaşa ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

KavaklıKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 101 kişidir.
KüçünlüEdirne iline 40 km, Lalapaşa ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

KüçünlüKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 217 kişidir.

Küçünlü Küçünlü Küçünlü
Küçünlü Küçünlü Küçünlü

OrtakçıKöyün adı "Ortak" kelimesinden gelmektedir. Köyde çok ortak olması nedeniyle köyün ismi Ortakçı olmuştur.
OrtakçıKöyün alt kısmından Mimar Sinan'ın Taşlımüsellim'de bulmuş olduğu su, Edirne Selimiye Camii'ne akmaktadır. Bu su kanalı Ortakçı köyünün altından geçmektedir. Köylü bu suyu içme suyu olarak kullanmıştır.

Edirne iline 21 km, Lalapaşa ilçesine 8 km uzaklıktadır.

OrtakçıKöyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak genellikle ayçiçeği ve buğday yetiştirilir. Köyde son yıllarda emekli postacı Çetin Demir'in katkılarıyla kurulan üzüm bağları ve elma bahçeleri ile İl özel idare kanalıyla desteklenen arıcılıkta gelişim gösterilmektedir.

OrtakçıKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur; ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde sulama ve kalkınma kooperatifi vardır.

2014 yılı nüfusu 308 kişidir.
ÖmerobaÖmeroba köyü halkı, Osmanlıların Rumeli'ye geçmesi ile birlikte Anadolu'dan Trakya'ya ilk olarak yerleştirilen göçebe Oğuz-Türkmen boylarındandır. Köyün kuruluşu Yıldırım Bayazıt zamanlarına dayanır. Rivayet edildiğine göre köyün ilk yerlileri bugünkü köye 5 km mesafedeki komşu Süleymandanişment köyü kuzeydoğusunda bulunan Yoğurtluk adlı bölgeye (aslında halk arasında Yoğurtluk denir. Oysa Yoğurtluk denen bölge "YURTLUK" yani "VATANLIK" tır.) yerleşmişler. Ancak burada çıkan bir hastalığın sebebini buranın suyuna bağlayan Ömer ismindeki bir şahıs, ailesi ve hayvanları ile birlikte ayrılarak şu anda köyün bulunduğu yere obasını kurmuş. Uzaktan bu obaya bakanlar "Ömer'in Obası" dedikleri için de bu yer Ömer Obası ismini almıştır. Kısa zaman sonra da diğerleri Ömer'in obasının bulunduğu şimdiki köy yerine taşınmışlardır. Osmanlı salnamelerinde Ömer Obası olarak kayıtlıdır. Daha sonraları Ömeroba olmuştur.

ÖmerobaKöyün yerlileri Gacal olarak bilinmektedir. Gacallar ise Oğuz Türklerinin Gökoğuz kolundan (Moldavya'da bulunan Gagavuz) Türkmen boyudur. Balkanlara ve Avrupa'ya kuzeyden gelip yerleşen ve Hıristiyanlık dinini kabul eden bu Türk boylarından bir kısmı Bizans Kıralı Romen Diyojen ile birlikte Sultan Alparslan ile savaşmak üzere Anadolu'ya gelmişlerdir. Ancak karşılarında, savaşacakları düşmanlarının da kendileri gibi Türkçe konuştuklarını öğrenince saf değiştirerek Alparslan'ın tarafına geçmişler, daha sonra da Müslümanlığı kabul edip Anadolu'ya yerleştirilmişlerdir. Osmanlı'nın Rumeli'ye geçmesi ile beraber Balkan kökenli bu Türkmenler, tekrar büyük göçlerle Balkanlara, Balkanların Türkleştirilmesi ve Müslümanlaştırılması için yerleştirilmişlerdir. Ömeroba yerlileri de bu sırada tahminen Konya, Aydın veya Manisa tarafından buralara getirilmişlerdir. 1939 yılında Romanya, Silistre (Şimdi Bulgaristan'da) civarından 5-10 hane göçmen köye yerleştirilmiştir. Yenilere göç yolu ile geldikleri için Muhacir denilmekle beraber asılları Türkmen'dir. Bütün Balkan Türklerinde olduğu gibi, İslam'dan önceki Hıristiyan-Ortodoks etkileri hala görülmektedir. (Akraba Evliliği yapmamak-Bocuk Bayramı) vs. Son yüz yıl içerisinde Balkanların işgal edilmesi ile köy bu işgalleri yaşamış, Rus ve Bulgar işgallerinde terkedilmiş (sonra tekrar dönülmüş) ve Rus işgalinde tamamen yakılmıştır.

ÖmerobaEdirne iline 49 km, Lalapaşa ilçesine 22 km uzaklıktadır. Komşuları, batıda Süleymandanişment köyü, kuzeyde Vaysal köyü ve doğuda Çeşmeköy (Kırklareli) köyüdür. Edirne - Kırklareli sınırında yer almaktadır. Köyün etrafını çevreleyen üç deresi vardır. Bu dereler Süloğlu barajını beslemektedir. Baraj sayesinde de köy derelerinde baharla birlikte bolca balık bulunur.

Ömeroba göletiKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde Lalapaşa köylerinde tek olan hava durumu (rüzgar) ölçüm yeri vardır. Vaysal ve Çeşmeköy istikametindeki yollar topraktır.

2014 yılı nüfusu 283 kişidir.
Edirne iline 28 km, Lalapaşa ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 23 kişidir.
SarıdanişmentMuhyiddin Abdal ismindeki Türk Hurufi şairinin Aydın'dan Edirne'ye geldiği ve bugün mezarının bulunduğu ileri sürülen Çöke'ye (Hacıdanişment) yerleştiği ifade edilmektedir. Rivayetlere göre Danişmentoğulları'nın bir beyi olan ve buraya Aydın'dan gelen Muhyiddin Baba'nın Hacı, Sarı ve Süleyman adlarını taşıyan 3 oğlu vardır.

Sarıdanişment Muhyiddin Abdal, bugün Hacıdanişment köyünde Muhittin Baba Tepesi olarak bilinen kalede yaşarken oğulları ise kendileriyle aynı adı taşıyan birbirine yakın 3 köye yerleşmişlerdir. Bu 3 köyden biri olan Sarıdanişment köyünün adının da Muhyiddin Abdal'ın çocuklarından olan Sarı'dan geldiği ileri sürülmektedir.

Edirne iline 38 km, Lalapaşa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

SarıdanişmentKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 269 kişidir.
SinanköyKöyün önceki adı Pravadı'dır (doğruluk). Daha sonra 1954 yılında Sinanköy olarak değiştirilmiştir. Köyde Bizans İmparatorluğu döneminden kalma kale kalıntıları bulunmaktadır ve keşfedilmeyi beklemektedirSinanköy KalesiEdirne iline 19 km, Lalapaşa ilçesine 4 km uzaklıktadır. Köyü çevreleyen surlar ve kale tarihi açıdan önemli buluntular ifşaa etmektedir. Doğal güzelliğiyle de göz kamaştıran köy keşfedilmeyi beklemektedir . Yanı başından akan dere köye tabii açıdan çeşitlilik sağlayarak sulama imkanları açısından da kolaylık sağlamaktır .

Sinanköy KalesiKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 430 kişidir.
Sinanköy Kalesi Sinanköy Kalesi Sinanköy Kalesi
Sinanköy Kalesi Sinanköy Kalesi Sinanköy Kalesi

SüleymandanişmentMuhyiddin Abdal ismindeki Türk Hurufi şairinin Aydın'dan Edirne'ye geldiği ve bugün mezarının bulunduğu ileri sürülen Çöke'ye (Hacıdanişment) yerleştiği ifade edilmektedir. Rivayetlere göre Danişmentoğulları'nın bir beyi olan ve buraya Aydın'dan gelen Muhyiddin Baba'nın Hacı, Sarı ve Süleyman adlarını taşıyan 3 oğlu vardır. Muhyiddin Abdal, bugün Hacıdanişment köyünde Muhittin Baba Tepesi olarak bilinen kalede yaşarken oğulları ise kendileriyle aynı adı taşıyan birbirine yakın 3 köye yerleşmişlerdir. Bu 3 köyden biri olan Süleymandanişment köyünün adının da Muhyiddin Abdal'ın çocuklarından olan Süleyman'dan geldiği ileri sürülmektedir.

Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır.

SüleymandanişmentKöyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak sağlık personeli tayini yapılmamıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.

2014 yılı nüfusu 262 kişidir.

Süleymandanişment Süleymandanişment

TaşlımüsellimMüsellim; Arapça olup teslim eden anlamındadır. Merkezi otorite adına Müsellem askerlerinin komutanı olarak bölgeyi yöneten kişilere bu isim verilirdi. Osmanlı Türklerinin Rumeli’yi almalarını sağlayan kuvvetlerin başında Yayalar ve Müsellemler gelir. Orhan Gazi zamanında başlayıp Fatih’e kadar, gittikçe hızı azalarak süregelen büyük Yörük akını, çok kısa zamanda bölge topraklarını kolayca doldurdu ve Türkleştirdi.

TaşlımüsellimMüsellimler, Osmanlı Devleti'nde, pek çok görevi yerine getiren, harp zamanlarında ordunun geçeceği yolları temizlemek, köprüleri tamir etmek ve yol açmak gibi hizmetlerle de mükellef idiler. Buna karşılık barış zamanlarında bütün vergilerden muaf sayılıyorlardı. Zaten bu ismi bu yüzden almışlardı. Barışta da seçkin (ayan) sınıftılar. 1695’ten sonra iltizam sisteminden vazgeçilmesiyle taşradaki üst düzey yöneticiler bölgelerine gitmeyerek kendi yerlerine müsellim, voyvoda ve subaşı gibi isimlerle âyanları vekil tayin ettiler. Osmanlı merkezî otoritesinin zayıflaması üzerine devlet Âyanlar 'la işbirliğini artırarak onları meşrulaştırdı. Âyanlar halk tarafından seçiliyor, kendilerine padişah tarafından berat veriliyordu. Trakya'da, hatta Türkiye'de birçok müsellim köyü vardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında adı sadece müsellim olan köy, diğer müsellim köyleriyle karıştırılmasın diye adına Taşlı eklenmiş, Taşlımüsellim olmuştur. Diğer Trakya müsellim köyleri de ya coğrafi özelliğine ya da kurucusu müsellimin özelliğine göre isimlendirilmiştir. Taşlımüsellim, Saçlımüsellim, Çerkezmüsellim, Kızılcamüsellim vb.

Edirne iline 27 km, Lalapaşa ilçesine 4 km uzaklıktadır.

TaşlımüsellimKöyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 259 kişidir.

Taşlımüsellim Taşlımüsellim Taşlımüsellim göleti Taşlımüsellim göleti Taşlımüsellim göleti

Edirne iline 35 km, Lalapaşa ilçesine 16 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi avcılık, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

TuğlalıkKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Bu nedenle kış aylarında ve yağışlı havalarda köylü yolun çamur olması nedeniyle çok zahmet çekmektedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 75 kişidir.

Tuğlalık Tuğlalık Tuğlalık Tuğlalık Tuğlalık

UzunbayırIstranca Dağlarının batı ucunda bulunan köy, Tunca Nehrinden yukarı çıkan uzun bir bayırın üzerine kuruludur. Adı da buradan gelmektedir. Bulgaristan'la sınır köyüdür. Ayrıca Tunca nehrinin Türkiye'ye giriş yaptığı noktada kuruludur. Köyün yukarısında Bulgaristan'la sınır karakolu bulunmaktadır.

Köy, Balkan Savaşlarında Bulgar askerleri tarafından işgal edilmiş ve büyük kayıplar yaşanmıştır. Cumhuriyet döneminde de sürekli göç veren köy gittikçe küçülmüştür. Köy halkı en çok Edirne kentine, İstanbul'un Kağıthane, Eyüp ve Gaziosmanpaşa ilçelerine, Eskişehir ve Almanya'ya göç vermiştir.

Edirne iline 40 km, Lalapaşa ilçesine 24 km uzaklıktadır. Istranca dağlarının bitimindedir. Istranca dağlarının yamaçlarında yer aldığından, dağlık ve tepelik bir bölgedir. Tunca nehriyle Bulgaristan'dan ayrılır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp kumdur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 64 kişidir.
VaysalKöyün adının, bu yöreye yerleşen "Veysel" isimli kişiden geldiği söylenir.

Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ayrıca Bulgaristan ile sınır köyüdür.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskiden küçükbaş hayvancılık yaygınken günümüzde oldukça düşüş göstermiştir. Ayrıca toprakları humusludur.

VaysalHumuslu topraklar: (Toprak sadece oluştuğu kayanın mineralleri değil bitkilerin dal kök yaprak gibi kısımları da içerirse böyle toprağa humuslu toprak denir. Siyah renkte bir topraktır. Koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler. Su tutma kapasiteleri iyidir. Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler)

VaysalKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon vardır şebekesi, PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2014 yılı nüfusu 371 kişidir.

Vaysal Vaysal göleti

YünlüceKöyde eskiden çok koyun bakıldığı ve koyunların yünlerini kestikleri için köy Yünlüce ismi ile anılır.

Edirne iline 24 km, Lalapaşa ilçesine 13 km uzaklıktadır. En yakın komşu köyleri Çömlekakpınar, Çatma, Çömlekköy ve Saksağan'dır. Köyün konumu, diğer köylerden gelen yolların kesiştiği noktadadır.

YünlüceKöyde ilköğretim okulu vardır, öğrenci sayısı azlığı nedeniyle kullanılmamaktadır ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet erişimi vardır.

2014 yılı nüfusu 77 kişidir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.