Saros Körfezi Trakya topraklarının Ege denizindeki kıyısı olan Saros körfezi, tertemiz kumsallarla kaplı bir kıyı şerididir. Saros körfezi su altı akıntılarının fazla olması, herhangi bir büyük yerleşimin ve sanayileşmenin olmaması sebebi ile Ege denizinde yer alan en temiz bölgelerden biridir. Ve iddia şudur ki; Saroz Körfezi dünya üzerinde kendi kendini temizleyen 3 denizden biridir.

Saros KörfeziEge Denizi'nin kuzeydoğusunda yer alan Saros Körfezi'ni, güney ve doğusundan Çanakkale ilinin Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyini ise Edirne ilinin Keşan ve Enez ilçeleri çevreler. Körfezin Gelibolu yarımadası tarafında olan güney bölgeleri yerleşime olanak vermez. Çoğunlukla yerleşim doğu ve kuzey bölgelerinde yer almaktadır.

Saros KörfeziÖnceki yılarda daha çok Trakya insanın bildiği ve tercih ettiği Saros Körfezine artık İstanbul başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından insanlara rağbet etmekte. Özellikle Marmara Denizi'nin kirlenmesi sonucunda arayışa başlayanlar, Ege Denizi'nin en kuzeyinde yer alan bakir Saros Körfezi kıyılarına hayran kalıyorlar.

Saros KörfeziKınalı-Tekirdağ-Keşan duble yolu sayesinde İstanbul'dan Saros Körfezi'ne ulaşım sağlanmaktadır. Keşan üzerinden ulaşılan Saros Körfezi yerleşim bölgeleri içinde en çok konaklanan bölgeler ise Enez, Erikli ve Yayla olarak göze çarpmakta. Enez, sadece sahili ile değil, binlerce yıllık yerleşim bölgesi olmasından dolayı antik bölgeleri ve arkeolojik kazı alanları ve ayrıca Manyas Gölünden sonra Türkiye'nin en geniş kuş barınma alanı olan Gala gölü ile ilgi çekmekte.

Saros KörfeziSaros körfezi, bir körfez olmasına rağmen kendi kendini temizlemesi ve etrafında yoğun yerleşimlerin bulunmaması ile çok uzun yıllar belki de hiç bir zaman kirlenmeyecek nadir denizlerden birisi.


Saros Adaları Yılda üç defa ve aynı zamanda olmak üzere, şubat, nisan ve temmuz aylarının 15. veya 18. günü başlayıp, 25. veya 28. günü sona eren körfezin kendi kendini temizlemesi işleminde tabandaki soğuk su ve yüzeydeki sıcak suyun yarattığı akıntılar içine atılan tüm artık ve atık maddelerden körfezi kurtarıyor.

Saros KörfeziSaros Körfezi, 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere ev sahipliği yapan, su altı zenginlikleri ile dolu ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölge. Saros körfezi ayrıca; dünyada windsurf sporuna müsait 3 denizden birisi olarak kabul ediliyor.


Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi
Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Körfezi Saros Adaları - Büyük Ada
Saros Adaları - Büyük Ada Saros Adaları - Büyük Ada Saros Adaları - Büyük Ada Saros Adaları - Büyük Ada
Saros Adaları - Büyük Ada Saros Adaları - Ortanca Ada Saros Adaları - Ortanca Ada Saros Adaları - Küçük Ada

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.