Kel Aliço güreşleriAliçopehlivan köyünde, uzun yıllar boyunca, düğünlerde yağlı güreş geleneği devam ettirilmiş olup, 1950-1960'lı yıllarda panayır şenlikleri adı altında, 1980-90'lı yıllarda köy muhtarlığının gayretleriyle Kel Aliço Güreşleri düzenlenmiştir.

Güreşlerin geleneksel hale gelememesin altında yatan tek sorun ise maddi olanaksızlıklardır. Zaman zaman maddi imkansızlıklar nedeniyle güreşler düzenlenememiş ve güreş severler bu güreşleri izlemekten mahrum kalmıştır.

2003 yılında İpsala Kaymakamı Mustafa YEL, Güreş Ağası İbrahim GİRGİN ve Köy Muhtarlığının katkılarıyla geleneksel hale getirilmesine çalışılmış, İpsala Kaymakamı Aylin KIRCI DUMAN'ın çabalarıyla festival haline dönüştürülmüş ve Edirne Valiliği ile Kültür Bakanlığı destekli her yıl 16 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmektedir.

Bu tarihte, Batı Trakya Türkleri Heyeti tarafından, Selanik'ten getirilen ATA Toprağının törenle karşılanması ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda, Ankara ile Samsun'a Barış Koşusu ile ulaştırılması için, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Atletizm Federasyonu üyelerine Ata toprağı teslim edilmektedir.

Kel AliçoAtatürk'ün "en sevdiğim spor" dediği güreşler de bu törenin hemen ardından, Kırkpınar Başpehlivanları, Bölge milletvekilleri, Edirne Valisi, İlçe Kaymakamları, Güreş Federasyonu Başkanı, Trakya Güreş Ağaları, Ulusal ve yerel basın üyeleri, Batı Trakya'dan gelen misafirler, spor kulüpleri asbaşkanları ve çok sayıda güreş severin katılımı ile İpsala Aliçopehlivan Köyü'nde yapılmaktadır.

Güreşlerin geleneksel olarak devam edebilmesi için daha önceden sadece Güreş ağası ve Köy muhtarlığının sorumluluğu, kurulan İPSALA KEL ALİÇO PEHLİVANI TANITMA VE YAŞATMA DERNEĞİ'yle genişletilmiştir.

Dernek 2008 yılından itibaren çalışmalarına başlamış, festival süresinin üç güne yayılmasını sağlamış, web sitesini hazırlayarak yayına alıp, güreş severlerin hizmetine sunmuştur.

Web sitesi http://www.kelalico.net adresinden yayın yapmaktadır. Sitede Aliço ile ilgili tüm bilgilerin yanısıra festival ile ilgili de görüntüler, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin tarihçesi, Başpehlivanlar ve Kırkpınar Güreş Ağaları yer almaktadır.

2004 yılından itibaren güreşlere katılan Başpehlivan sayısı değişmemesine rağmen, toplam güreşçilerin sayısında artış olması, güreşlere ilginin artığını göstermektedir.

Kel Aliço güreşlerinde kazanan Başpehlivan, Kırkpınar Güreşlerinde de büyük ihtimalle finale kalarak, Başpehlivanlığı almaktadır. Güreşçiler açısından son derece önemli olan bu güreşler her geçen yıl daha da genişletilerek ulusal çapta önem kazanmaktadır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.