HavsaBerekete gebe Trakya ovaları boyunca aracınızla yol alırken, yeri gelir sarı sıcak tonlarıyla kanola tarlalarını, yeri gelir dolu dolu arpa-buğday başaklarını seyrederek girersiniz Havsa'ya. Mevsim yazsa ayçiçekleri tebessüm etmektedir sağınızda solunuzda. Eğer, Uzunköprü yönünden Havsa'ya doğru geliyorken çeltik danelerini rüzgara emanet eden çiftçilere daha sık rastlar olmuşsanız, bilin ki mevsim sonbahardır artık.

İlçenin mütevazi otogarına kavuştuğunuz kavşakta ilçenin tarıma-toprağa sarılışını sembolize eden devasa ayçiçeği figürleri karşılar ziyaretçileri. İlçenin kendini konumlandırdığı vizyon hakkında genel bir fikriniz olur. Havsa'nın tarihi dokusunun izlerini ise ancak ilçenin sokaklarına daldığınızda sürmeye başlarsınız.

Havsaİster İstanbul yönünden, isterse Çanakkale yönünden Edirne’ye gidiyor olun, ilin 27 km uzağındaki ilçesi Havsa karşılar sizi. Hoş; Havsa’nın içine girmeden, ilçenin kıyısından geçen alternatif yollarla da Edirne’ye ulaşmak mümkündür ya, yine de Havsa Edirne’nin kapısının anahtarı gibidir. Edirne’nin ismini dile düşürmüş Uzunköprü, Keşan, Enez ve İpsala gibi ilçelerinin yanında Havsa ismi bir parça gölgede kalmış gibi dursa da, Havsa’yı tanımaya kalkarsanız köklü bir tarihe sahip pırıl pırıl bir ilçe çıkacaktır karşınıza.

Edirne’ye bağlı Havsa ilçesi ilin 27 km doğu-güneydoğu yönünde yer alır. İlçenin diğer komşuları güneyinde yer alan Uzunköprü, kuzeyinde yer alan Süloğlu, güney-güneydoğusunda yer alan Pehlivanköy ile doğusunu çevreleyen Kırklareli il merkezi ile aynı ilin Babaeski ilçeleridir.

HavsaErgene havzasının kuzeyindeki verimli Trakya ovalarının topraklara sahip ilçe, Ergene’yi besleyen ve kuzey-güney yönünde uzanan küçük dereler tarafından şekillendirilmiş peneplen tepelerden oluşan coğrafi bir yapıya sahiptir. İlçenin denizden yüksekliği 32 mt olup, 545 km2 toprak bütünlüğüne sahiptir.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarıma dayalı bazı sanayii dalları da kurulmuştur. Yetiştirilen başlıca ürünler, buğday, ayçiçeği, şeker pancarı, üzüm, pirinç, kolza, arpa, kavun ve karpuzdur. Bunlar arasında buğday ve ayçiçeği üretimi yüksek düzeydedir. İlçede en çok koyun ve sığır beslenir ve bunlardan süt ürünleri elde edilir. Havsa’da hayvansal ürünleri ve tarım ürünlerini işleyen tesisler bulunmaktadır.

HavsaHavsa, Romalılar tarafından Niki ismi ile kurulmuştur. Bizanslılar döneminde küçük bir köy niteliğindeki Havsa, Sultan I.Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılmış ve buraya Hoşa ismi verilmiştir. Burada yaşayan Rumlar İstanbul ve Selanik’e göç etmişler ve daha sonra Anadolu’dan getirilen göçmenler buraya yerleştirilmiştir. XVI. yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın buraya yerleşmesi ile Havsa daha da gelişmiştir. Sultan II.Beyazıt’ın eşi, Hafize Sultan’ın buraya yerleşmesinden sonra ilçeye kısa bir süre Hafse denilmiş, sonraları bu isim Havsa’ya dönüşmüştür.

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılarca işgal edilmiştir. 4 Kasım 1922'de bu işgalden kurtulmuştur. Cumhuriyet döneminden önce bucak olan Havsa 1954’te de ilçe konumuna getirilmiştir.

Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Havsa
Havsa Havsa Havsa Havsa Balkan şehitleri anısına dikilen İntikam Taşı
Öğretmen evi Park Kurtbey mezarı Kurtbey mezarı Sokullu Camii
Havsa Havsa Sokullu Camii Sokullu Camii Sokullu Camii

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat