Enez ve Turizm

Enez Enez'i yabancı turistlerden çok yerli turistler ziyaret etmektedirler. Denize yakın olan ve ilçe merkezini geçtikten sonra beliren bölgede villalar ve turistik konaklama alanları görülmektedir. Villalar genelde site halindedir. Ayrıca ilçede İstanbul ve Trakya Üniversitelerine ait dinlenme ve eğitim kampları bulunmaktadır. Bu kamplar yaz ayları boyunca kendi bünyelerindeki öğrencilerine uygun ve güzel bir tatil imkânı sunmaktadır. Bu bölgede yol yapımı ve kalkınma çalışmaları 2006 yılının yaz ayları itibariyle başlamıştır. Turistik önemin artması için bu tür çalışmalar devam etmektedir.

EnezEnez, denizle nehrin flörtünden doğan irili ufalı pek çok gölün kaynaştığı 483 kilometrekarelik alana sahip bir ilçe. Gala Gölü, Tuz Gölü, Karagöl ve Peso Gölü bunlardan sadece bir kaçı. Bir başka deyişle Enez suların kavşak noktası. Bir yanda deniz, diğer tarafta nehir ve alüvyonların oluşturduğu göller. 4 km uzunluğundaki Altınkum sahili gerçek anlamda tertemiz bir suya sahip. Arıtma sorunu yıllar önce çözüme kavuştuğu için denize atık ulaşmıyor. Kıyı şeridinde bulunan barakalar yıkılmış, yaz aylarında Enezliler denize Villalar sahilinden giriyorlar.

Enezİlçenin anayollar üzerinde bulunmaması, son nokta olması nedeniyle bazı sıkıntıları vardır. İstanbul gibi bir metropole yakın olmasına rağmen Enez, turizm konusunda beklediği yatırımları alamıyor. Bunda 2004 yılına kadar askeri yasak bölge olmasının da payı vardır. Bu dezavantajların getirdiği bir avantaj da var tabii. Son noktada bulunması ve askeri yasak bölge olması nedeniyle de denizi ve doğası korunmuş bir ilçedir Enez. Sınırları içinde bulunan Gala Gölü canlı çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Burada 160 çeşit kuş türünü gözlemleme şansı bulabilirisiniz; ayrıca lagünlerin bir benzeri Türkiye’de bulunmamaktadır. Enez’in 7500 yıllık bir tarihi var. İlçeden çıkarılan tarihi eserler bir müze olmaması nedeniyle Edirne müzesinde sergilenmektedir.

EnezZengin balık çeşitlerine sahip Enez'e, İtalyan avcılık dergileri bile yer vermiş. Her yıl Haziran ayında Enez'de av ve balık festivali de düzenleniyordu. Balıkçılık özellikle Sultanice ve Vakıfköy'lülerin uzmanlık alanı olarak gösteriliyor.

Bölgenin bir özelliği de deniz ile göllerin birbirine karışmasından dolayı hem tuzlu hem de tatlı su balıkçılığının gelişmiş olması. Meriç Nehri'nde ve Gala Gölü'nde yakalanan yılan balıklarının müşterisi İtalyanlar. Kılçıksız ve yağlı etiyle rağbet görüyor.

EnezEnez'i dünyaya tanıtan bir başka balık ise "Üzmene Kefali". Deniz ve bataklık arasında kalan Üzmene Gölü'nde yakalanan bu kefal türünün bembeyaz eti ızgara için ideal sayılıyor. Enezliler yıllar önce, yakaladıkları ürünleri pazarlamak için balıkçılık kooperatifi kurmuşlar.

Bahar aylarında Enez'e gidenler, balıkçıl türü kuşların kalabalıklığı ile karşılaşıyorlar. Gerçekten de temiz hava ve balık türlerinin zenginliği bölgeyi kuş cennetine çevirmesine neden oluyor.

EnezKuğuların, flamingoların, balıkçıl kuşların göl üstündeki danslarını seyrederken otonuzun radyosunda Yunan müziği çalan istasyonları dinleyebilirsiniz.

Yüzünüzü okşayan ılık meltem mevsim yaz bile olsa akşama doğru sertleşerek üşümenizde etken olabiliyor. Fotoğrafa meraklıysanız askeri noktalarda ve objektifinizi Yunan hududuna doğru çevirmemeye özen göstermelisiniz.

Enez Enez Enez Enez

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.