Killik Alanı Yol Sondajı

ÇömlekKillik adıyla bilinen alan Enez'in ikinci yüksek tepesini oluşturur. Enez Belediyesi tarafından killiğin güneyinde yapılan yol genişletme çalışmaları sırasında M.Ö. 6 ve 5. yüzyıllara tarihlenen kırık vaziyette çok miktarda çömlek parçaları toplu olarak ortaya çıkmıştır. Çevrede yapılan kazı çalışmaları sonrasında buranın 1.50 m derinliği olan kil dinlendirme havuzu olduğu anlaşılmıştır. Havuz tabanın 0.40 m kalınlıktaki bölümü tamamen saflaştırılmış kil içerdiği anlaşılmıştır. Bunun üzerindeki tabaka ise, Klasik Çağ'a tarihlenen keramik kap kırıkları ve özellikle defolu amfora kalıntıları ile dolu olduğu görülmüştür. Kalıntılar, bu kil havuzunun en geç M. Ö. 4. yüzyıla ait olduğunu gösterdiği ve Enez'de gelişmiş bir çömlekçiliğin varlığını kanıtladığı için çok önemlidir

Killik Tepe Üstü Sondajı

Killik alanının doğu kesiminde yapılan sondajlarda, yerli kayanın işlenerek mekanlar oluşturulduğu anlaşılmıştır. Çalışma alanlarının dar yerlerde yapılmış olmalarından dolayı, bu mekanların planları hakkında bilgi edinmek mümkün olmamıştır. Ancak, içlerinden ele geçen çömlek kalıntıları, tepenin M.Ö.6.yüzyılın başlarından itibaren yerleşildiğini göstermektedir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.