Enez kazılarıKale dışındaki en önemli açmalardan biri, Gazi Ömer Bey mahallesindeki Roma Villasında gerçekleştirilmiştir.

Bu alandaki yapılaşmadan dolayı tümü açığa çıkartılamayan villanın tabanı irili ufaklı renkli taşçıklardan oluşturulmuş değişik kompozisyonların betimlendiği mozaik ile kaplanmıştır. Mozaikli taban üzerinde bronz heykelcikler ile çok miktarda sikke ve değişik çömleklerin bulunmuş olması, villanın çok zengin bir Enezliye ait olduğunu göstermekle birlikte, Roma döneminde Enez'in sosyoekonomik yapısını ve halkın yaşam tarzını yansıtmaktadır.

Meriç Açması

Antik cadde Şehir merkezinde, Bekir Kara Caddesi kenarındaki boş alanda, dört kazı sezonu süresince yapılan kazı çalışmaları, Helenistik veya Roma Cağı Antik Ainos kentinin önemli caddelerinden birinin tanınmasına neden olmuştur. Bugünkü toprak üst düzeyinin 2.15 m altında ortaya çıkan cadde kuzey--güney yönünde uzanmaktadır. Cadde, büyük blok taşlarla balık sırtı biçiminde döşenmiştir.

Ortasında, taşların altıda üstü yapı taşlarıyla tonoz biçiminde örülmüş antik kentin kanalizasyonu bulunmaktadır. Caddenin iki yanında ayrıca suyun akıntısını sağlayan üstü açık kanallar yapılmıştır. Batı tarafında caddeyi dik kesen dar sokaklar ve aynı döneme tarihlenen ev kalıntıları yer alır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.