Aydos (Aytos), Bulgaristan'ın doğusunda, Burgaz ilinde bulunan bir şehirdir. Bulgaristan'ın Karadeniz Kıyısı'na 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dağlık bir alanda bulunur. Nüfusu 25.030 kişidir.

Tarihi

Aytos'un antik çağlara kadar uzanıyor olan zengin ve uzun bir tarihi vardır. Aytos şehrinin şimdiki bulunduğu civardaki eski yerleşim yeri Trak kabileleri tarafından kurulmuştur. Şehrin yakınlarındaki arkeolojik buluntular şehrin varlığının MÖ 5. yüzyıla kadar uzandığını doğrulamaktadır. Eski bir Trak efsanesine göre Aytos, Orfe'nin öğrencileri ve yandaşlarından biri tarafından kurulmuştur. Yüzyıllar boyunca şehir, Aetos, Astos, Idos, Akvilia vb. gibi çeşitli isimlerle anılmıştır.

Kağan Tervel'in hükümdarlığı sırasında, Bulgar İmparatorluğu'nun ilk zamanlarında bölge birleştirilmiştir. Aytos, Bulgar topraklarını Avar, Tatar ve Haçlı saldırılarından korumak için önemli bir savaş üssü olmuştur.

1367 tarihinde şehir, I. Murat önderliğindeki Osmanlı Devleti orduları tarafından fethedilmiştir. 1829 tarihinde, Edirne Antlaşması'ndan sonra şehrin vatandaşlarının birçoğu, Besarabya bölgesine Besarabya Bulgarları'na katılmak için gitmiştir. Balkan Savaşları esnasında halk Bulgaristan için savaşmıştır. Vasil Levski, şehirde devrimci bir komite düzenlemiştir.

Balkan Savaşlarının ardından Aytos, bir ticari merkezi olmuştur. Bulgaristan'da ilk kızların tarımsal okulu, dönem esnasında Aitos'ta kurulmuştur.

Şehir'de cami ve kilise vardır.

Köyleri

Dryankovets Zetyovo Karageorgievo Karanovo
Lyaskovo Malka Polyana Maglen Peshtersko
Pirne Polyanovo Raklinovo Sadievo
Topolitsa Cherna Mogila Chernograd Chukarka
Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.