AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı'na (TürkAkım) ilişkin, "Proje hem Türkiye hem de Avrupa için çok önemli bir proje. Bu nedenle bazı dış güçler bu proje ile kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye çalıştı ama başarılı olamadı.

Minsolmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TürkAkım'ın Türkiye'de çıkış noktasının Kıyıköy olduğunu anımsattı.

TürkAkım'ın çok önemli bir proje olduğunun altını çizen milletvekili Minsolmaz, bazı dış güçlerin bu projenin hayata geçmemesi için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Türkiye'nin gelişiminin önünde durmayı kendilerine görev edinmiş art niyetli çevrelerin oyunlarını vatandaşların duyarlılığının bozduğuna dikkati çeken Minsolmaz, şunları kaydetti:

"Kıyıköy'de de ülke satında çok önemli proje olan TürkAkım yürütülüyor. TürkAkım Rus doğalgazının Karadeniz'in altından yaklaşık olarak 910 kilometre, karada da 200 kilometrenin üzerinde bir kesimle Trakya üzerinden Avrupa'ya götürülmesine ilişkin önemli bir proje.Türkiye'nin hatta Avrupa'nın önemli bir projesi ilimiz sınırları içerisinde. Tabi bu projenin başlaması ile çevre ve balıkçılıkla ilgili haklı kaygılar duyuldu. ÇED raporları, ÇED toplantıları vatandaşların kaygılarını bu süreçte giderdi. TürkAkım'ı hem Türkiye hem de Avrupa için çok önemli bir proje. Bu nedenle bazı dış güçler bu proje ile kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye çalıştı ama başarılı olamadı. TürkAkım'ı ile ilgili hiçbir kaygı yok."

Minsolmaz, proje kapsamındaki çalışmalarda en çok doğaya önem verildiğini, vatandaşların da bu proje hakkında hiç bir kaygılarının bulunmadığını aktardı.

"Avrupa'nın doğalgazı Türkiye üzerinden karşılanacak"

Proje hakkında da bilgiler veren Minsolmaz, TürkAkım'ı ile Avrupa'nın doğalgazının Türkiye üzerinden karşılanacağını belirtti.

Yaklaşık 60 milyar metreküp doğalgazın Rusya'dan Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmesinin söz konusu olduğunu bildiren Minsolmaz, "Yaklaşık 19 milyar dolar kadar önemli bir maliyeti olan bir proje. Aynı zamanda bu proje ile beraberde bölgemizde çok büyük istihdam oluşuyor ve bölgemizde ihtiyaç duyulan doğalgazın da belli bir kısmını alternatif bir güzergahtan elde edilmesi sağlanmış oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Her biri 15,75 milyar metreküplük toplam iki hattan oluşacak TürkAkım doğalgaz boru hattının toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olacak. 930 kilometre uzunluğuna sahip iki ayrı boru hattının ilki Türkiye'ye doğalgaz arzı sağlarken, diğer hat Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak.

Kaynakça: AA

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.