Meriç Nehri'nde kum adaları oluştuEdirne’nin en önemli akarsularından biri olan Meriç Nehri yatağında kum adaları oluştu.

Taşkınlarla gündeme gelen nehirde mevsimin kurak geçmesi ve tarımsal amaçlı sulamanın yapılması gibi nedenlerden dolayı su seviyesi hızlı bir şekilde düştü.

Kış döneminde su seviyesinin 2 bin 450 metreküp/saniye seviyesini bulduğu Meriç Nehri’nde son yapılan ölçümlerde su seviyesi 70 metreküp/saniye olarak kaydedildi.

Şiddetli akıntının önünde sürüklediği milyonlarca metreküplük kum su seviyesinin düşmesiyle birlikte nehir yatağında kaldı.

Su seviyesinin her geçen gün biraz daha düştüğü nehir yatağında kum adaları oluştu. Nehrin Edirne merkez ile Karaağaç Mahallesi arasındaki bölgede oluşan adalarda martılar mesken tutmaya başladı. Nehrin coşkun aktığı zamanlarda su ile bütünlük oluşturan tarihi Meriç Köprüsü’nün görüntüsüne kum da ilave oldu.

Kaynakça: CİHAN

Edirne

Edirne il merkezi Fotoğraf Galerileri

Edirne

Keşan Fotoğraf Galerileri

Edirne

Uzunköprü Fotoğraf Galerileri

Edirne

İpsala Fotoğraf Galerileri

Edirne

Meriç Fotoğraf Galerileri

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.