Validen çılgın projeEdirne Valisi Dursun Ali Şahin'in öncülüğünde, Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı stadyum'a kurulup sökülebilen 'yapboz' bir bina yapılıyor.

"15 bin kişilik stadyumun olacak"

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Gerekli komisyonun kurulduğunu ve eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatıldığını açıklayan Şahin. Senede 2 gün gibi kısa bir süreliğine ve başka hiçbir amaç için kullanılmayan stadyumun kaldırılarak yerine çelik aparatların takıldığı 15 bin kişilik stadyumun olacağını söyledi.

"50 kişilik bir ekip kurulsa bin sene de Edirne'yi eski haline getiremez"

"Edirne'yi biraz eşelesen Osmanlı çıkıyor. Biraz eşelesen Roma çıkıyor. Biraz eşelesen Traklar çıkıyor. Biraz daha eşelesen tarih öncesi çıkıyor. Yani tüm medeniyetlere beşiklik etmiş, tüm medeniyetleri gün yüzüne çıkarmaya çalışsak bin sene yetmez dedi.

Sarayiçi Er Meydanı'nda ciddi değişimler yapacaklarını açıklayan Şahin, ilk olarak güreşlerin yapıldığı stadyumda değişikliğe imza atılacağına dile getirdi. 6-7 kişilik komisyon kurulduğunu ve eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatıldığını aktaran Şahin, senede 2 gün gibi kısa bir süreliğine ve başka hiçbir amaç için kullanılmayan stadyumun kaldırılarak yerine çelik aparatların takıldığı 15 bin kişilik stadyumun olacağını söyledi.

Kırkpınar alanında ciddi değişimlerin yapılacağının sözünü veren Vali Şahin, tarihi eserlere çok düşkün olduğunu dile getirerek, "Edirne'yi biraz eşelesen Osmanlı çıkıyor. Biraz eşelesen Roma çıkıyor. Biraz eşelesen Traklar çıkıyor. Biraz daha eşelesen tarih öncesi çıkıyor. Yani tüm medeniyetlere beşiklik etmiş" dedi.

"Tüm medeniyetleri gün yüzüne çıkarmaya çalışsak bin sene yetmez" diyen Vali Şahin, "50 kişilik bir ekip kurulsa bin sene de Edirne'yi eski haline getiremez" ifadelerini kaydetti.

Saatli Medrese konusunda çalışmaların hız kazanacağını belirten Şahin, yapılan onarım çalışmalarının çok yersiz yere yapıldığını kaydetti. Saatli Medresenin II. Abdülhamit dönemine ait fotoğraflarına ulaşıldığını sözlerine ekleyen Şahin, medresesinin tarihi dokusunun bozulmadan yapılacağını belirtti. Edirne'de göreve başlayalı bir ay olduğunu anlatan Şahin, Edirne'nin tüm ilçelerini de ziyaret ettiğini söyledi.

Kaynakça: Trakya Gazetesi

Edirne

Edirne il merkezi Fotoğraf Galerileri

Edirne

Keşan Fotoğraf Galerileri

Edirne

Uzunköprü Fotoğraf Galerileri

Edirne

İpsala Fotoğraf Galerileri

Edirne

Meriç Fotoğraf Galerileri

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.