Paylaş: FacebookPaylaş: Google FavorilerPaylaş: Twitter

Turizm

ŞarköyŞarköy ilçesi 60 km uzunluğundaki sahilleri ile deniz, balık, üzüm, şarap ve karides diyarıdır. Turizm yönünden eşsiz bir hazine, bir cennet olan Şarköy ilçesi kıyılarının temizliği ile dikkati çeker. İklimi ve denizin üstünlükleri yöreye ayrı bir özellik katar. Kıyılarındaki turistik konaklama yerleri, motelleri, otelleri, kamping ve deniz siteleri her geçen gün artarak devam etmektedir. Çevre il ve ilçelerden, yabancı ülkelerden gelen turistlerin uğrak yeridir. Nüfusu kış aylarına oranla 6-7 kat üstüne çıkar.

 ŞarköyŞarköy ilçe merkezinde otel, motel ve pansiyonların yatak kapasitesi 750 dolayındadır. Kente gelen turistlere konaklama yerleri yeterince cevap verecek durumda değildir. Haftanın belirli günlerinde turistik amaçlı olarak Şarköy'den Avşa, Marmara Adası ve diğer turistik bir çok mekana motor gezileri düzenlenmektedir. Özellikle kış ve bahar aylarında da Şarköy dinlenecek sakin bir ilçedir.

 
Şarköy İlçesinde Turistik Yerleşim Merkezleri

Eriklice:

Denizi, üzümü, balığı ve zeytini ile ünlü olan belde çok eski bir tarihe sahiptir.

Gaziköy:

Şarköy'e 25 km uzaklıktadır. Bu kıyı köyünün 2700 yıllık tarihi geçmişi vardır.

Uçmakdere:

Şarköy ilçe merkezine 36 km uzaklıktadır. Tekirdağ- Barbaros-Naip-Mermer-Yeniköy'den gidilir. Eşsiz doğa güzelliklerine sahip olan köyün çok ilginç bir yerleşme sahası vardır.

Mürefte:

Şarköy'e 13 km pırıl pırıl tertemiz kıyılara sahip olan bu kıyı kasabasının da çok eski bir tarihi geçmişi vardır.

Hoşköy:

Şarköy'e 20 km uzaklıktadır. Hoşköy kasabasının çok eski bir tarihi vardır.Sağlık Hizmetleri

Şarköy ilçesinde sağlık hizmetlerinin verilebilmesi için Köy Sağlık Evleri, Köy Sağlık Ocakları, Merkez Sağlık Ocakları, Devlet Hastanesi bulunmaktadır. Hastane 50 yataklıdır.

İlçede, Şarköy Merkez Sağlık Ocağı, Mürefte Sağlık Ocağı, Hoşköy Sağlık Ocağı, Eriklice Sağlık Ocağı olmak üzere 4 sağlık ocağı vardır.

Ulaşım

OtogarTekirdağ-Malkara yolunun 48. Kilometresinde Karıştıran'dan güneye ayrılan 38 km'lik yolla D-110 Karayoluna bağlantılıdır. İl merkezine uzaklığı 86 km'dir. Ayrıca ilçe merkezi Gelibolu'ya bağlı Kavak Köyü kavşağından 24 km'lik bir asfalt yol ile Keşan-Gelibolu yoluna bağlantılıdır. Şarköy-Gelibolu arası 54 km'dir. Şarköy'ü Tekirdağ iline bağlayan sahil yolu yeterince kullanılabilecek durumda değildir. Şarköy'e düzenli bir deniz ulaşımı yoktur. Küçük tonajlı ve gezi motorları iskeleden istifade edebilmektedir. Yazları Avşa ve Marmara Adaları'na Şarköy'den motor seferleri düzenlenir.

Kategori: Şarköy

Ulaşım

Kaynakça

Sitemizde yayınlanan içerik bölge illerinin valilik, kaymakamlık, belediyelerinden ve sosyal medyadan derlenmektedir.Yayınlanan içerikte hak sahibiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yeni Eklenen Tekirdağ Linkleri

Tüm Linkler