Türkçe Şarköy
Yunanca Sarkoy  -  Bulgarca Шаркьой
Tekirdağ Kırklareli Edirne İstanbul Çanakkale
Tekirdağ Şarköy Malkara Hayrabolu Muratlı Marmaraereğlisi Çorlu Çerkezköy Saray Kapaklı Ergene
Yüzölçümü 555 km²
Rakım 6 m
Nüfus 31.524
Telefon Alan Kodu 282
İl Plaka Kodu 59
Posta Kodu 59800
Şarköy Kaymakamı Zekeriya Güney
Belediye Başkanı Süleyman Altınok
Medeni Durum ve Cinsiyete Göre Nüfus
Yaş Grubuna Göre Nüfus
Bitirilen Eğitim Düzeyi
Göç Bilgisi
Hayvancılık Bilgileri
Tarım Alanı
Tarım Makinaları
Ekonomi Bilgileri
Sinema - Tiyatro Bilgileri
Evlilik - Boşanma - Ölüm Bilgileri
Motorlu Taşıt Sayıları
Milletvekili Genel Seçimi Sonuçları
Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları
Bağlantılar
Şarköy Kaymakamlığı
Şarköy Belediyesi
ŞarköyŞarköy, İl Merkezine sahil yolu ile 68 km, E 84 Kara Yolu ile 93 km mesafededir. Kuzeyinde Malkara, kuzeydoğusunda Tekirdağ, güney ve güneydoğusunda Marmara Denizi ve batısında Gelibolu bulunmaktadır. Yüzölçümü 555 km2 'dir.

Şarköy ve Mürefte'ye Ganoz Dağları hakim olup 945 m yüksekliği olmasına rağmen deniz kıyısından itibaren ani yükselme gösterdiğinden ulu bir dağ görünümü arz etmektedir. Marmara Çukurları ile Ganoz Körfezi arasında Muratlı ve Çorlu'dan başlayarak güneybatıya uzanan üç fay bulunmaktadır. Bundan dolayı ŞARKÖY-MÜREFTE-TEKİRDAĞ Türkiye'nin depreme hassas bölgelerindendir. MTA Enstitüsü tarafından bölge birinci derecede deprem bölgesi ilan edilmiştir. Şarköy'ün kuzey, doğu ve batı yöreleri oldukça engebelidir. Şarköy ilçe sınırları içinde kalan kıyılarda denize ulaşan derelerin yataklarında oluşan ova Şarköy kıyı ovasıdır. Şarköy ovası Tekir Dağlarının güney eteklerinde Hoşköy'den Kızılcaterzi'ye kadar uzanan bir alüvyon ovasıdır. Şarköy ovasının gerisinde kıyı taraçaları yer alır. Özellikle Mürefte ve Şarköy kıyılarında bu taraçalar diğer kıyılara oranla daha belirgindir.

Şarköyİlçe hudutları içinde kalan topraklarda akan en önemli akarsular şunlardır; Gaziköy, Hoşköy, Gölcük ve Tepeköy dereleri. Dereler yaz mevsiminde ya tamamen ya da kısmen kururlar. Gölcük Deresi ilçenin kuzeyini takip ederek Saroz Körfezine dökülür.

İlçenin doğal bitki örtüsü: Marmara Denizi'ne bakan yamaçlarda iklim tipine uygun olarak gelişme gösteren makiler ve fundalıklardır. İç kesimlerde ise kışın yapraklarını döken meşe türleri, gürgen, dış budak, ıhlamur, çınar ve karaağaç görülmektedir.

İlçenin sahip olduğu toprakların büyük bir kısmı tarıma elverişli değildir. Orman bölgesi bakımından oldukça zengindir.(203.090 dekar)

Şarköy, yarı nemli iklim tipine girmektedir. Akdeniz iklim tipi ile Karadeniz iklim tipi arasında geçiş özelliği gösteren bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İçerilerde daha ziyade karasal iklimin etkisi görülür. Yıllık yağış ortalaması 550.6 mm'dir.

   
Üst Kategori: Tekirdağ
Kategori: Şarköy

Ulaşım

Bölümler

 • Şehirlerimiz +

  Trakya Şehir Tanıtımları Devamı
 • İstatistikler +

  Trakya hakkındaki ayrıntılı bilgiler. Devamı
 • Haberler +

  Güncel Trakya haberleri. Devamı
 • 1. Balkan Savaşı +

  1nci Balkan Savaşının tüm ayrıntıları Devamı
 • 2. Balkan Savaşı +

  2nci Balkan Savaşının tüm ayrıntıları Devamı
 • Fotoğraflar +

  Fotoğraf Galerileri Devamı
 • Türküler +

  Trakya Türküleri Devamı
 • Linkler +

  Trakya içerikli siteler Devamı
 • Karayolları Haritası +

  Türkiye Karayolları Haritası Devamı
 • 1

Kaynakça

Sitemizde yayınlanan içerik bölge illerinin valilik, kaymakamlık, belediyelerinden ve sosyal medyadan derlenmektedir. Yayınlanan içerikte hak sahibiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca sitemizdeki fotoğrafların orijinal boyutta olan versiyonları istek üzerine verilebilir.