ÇorluYoğun göç nedeniyle ilçede inşaat sektörü de canlı durumdadır. Eski tek katlı binalar kat karşılığı müteahhide verilerek çok katlı bina haline dönüştürülmektedir. Ancak 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Bölgesinde vuku bulan deprem felaketinin yarattığı tedirginlik bazı vatandaşları az katlı veya depreme dayanıklı binalar yapmaya yönlendirmiştir.

İlçe sosyal ve kültürel bakımdan ise gelişmiş durumdadır. Halkı gezmeyi, eğlenmeyi ve sporu seven bir toplumdur. Nüfusu yoğun olan kentin en büyük sorunu, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir Kültür Merkezine sahip olmamasıdır. Reşadiye mahallesi Havuzlar Mevkiinde temeli atılı bulunan Kültür Merkezi İnşaatı ödenek yokluğundan senelerdir temel aşamasında durmaktadır. İlçede BEFAD Birleşik Etkinlikler Folklar Araştırma Derneğinin Folklor ekipleri kültür yaşamının en zengin kısmıdır. Halk Müziği Trakya yöresinin karakteristik özelliklerini taşır. Karşılama, Gelin alma, Kına havaları, Ağıtlar, Maniler, Harman ve Hasat Havaları, Halay, Gelin Çıkarma havaları başlıcalarıdır.

ÇorluparkGeleneksel halk oyunları genelde Karşılama türündendir. Karşılama türünün dışında Pomak, Muhacir, Patiryot, Arnavut ve Yörüklerin bulunması nedeniyle Halay oyunları çeşitli özellikler gösterir. Temel figür aynı olmakla birlikte her gurubun oynadığı halay estetik ve tavır açısından farklılıklar gösterir. 1958 yılından bu yana ilçeye göçle gelen Balkan Türklerinin oynayıp yaygınlaştırdığı Şalala isimli oyun Karşılama türünü andırmakla birlikte Kırklareli’nde oynanan Mendil oyunlarını da anımsatmaktadır.

Ayrıca Yarım hava, Pomak Gaydası, Karabakır, Sirto, Romen, Karaçalı, Dönme Oyun havası, Keklik, İspanyol, Yeşilim, Kampana, Tekirdağ Karşılaması gibi oyunlarda çift davul zurna, klarnet, keman, def, darbuka, kanun, cümbüş, akordeon eşliğinde düğünlerde sıkça oynanmaktadır.

Ergene Vadisi EvleriÇorlu’da sinema salonu olarak dört adet sinema salonu vardır. Halk Eğitim Merkezinde, Anadolu Meslek Lisesinde ve Özel Çavuşoğlu Kolejinde birer adet tiyatro salonu ve Çorlu Belediyesinin Nusratiye Mahallesi Çardaklı Çeşme Mevkiinde bir adet açık hava Antik Tiyatrosu bulunmaktadır. Yine Çorlu Belediye Tiyatrosu 2003 yılında tamamlanarak halkın hizmetine açılmıştır. Ayrıca Çorlu Belediyesi Hizmet Binasında geniş bir sergi salonu da yer almaktadır. Bu salonlar istenileni vermese de ilçeye biraz olsun canlılık katmaktadır.

Emlak Konutlarıİlçede her yıl Temmuz ayının ikinci haftası içersinde Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu Dondurma Festivali-Toplu Sünnet Şöleni ve İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonunda da Ağustos ayı içerisinde Tarım ve İş Makineleri fuarı düzenlenmektedir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat