Türkçe Pehlivanköy
Yunanca Pehlivankoy  -  Bulgarca Павлово
Tekirdağ Kırklareli Edirne İstanbul Çanakkale
Kırklareli Babaeski Lüleburgaz Pehlivanköy Kofçaz Pınarhisar Vize Demirköy
Yüzölçümü 112 km²
Rakım 25 m
Nüfus
Nüfus-Kır
Nüfus-Şehir

3.965
2.179
1.786

Telefon Alan Kodu 288
İl Plaka Kodu 39
Posta Kodu 39600
Pehlivanköy Kaymakamı Serhat Doğan
Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel
Medeni Durum ve Cinsiyete Göre Nüfus
Yaş Grubuna Göre Nüfus
Bitirilen Eğitim Düzeyi
Göç Bilgisi
Hayvancılık Bilgileri
Tarım Alanı
Tarım Makinaları
Ekonomi Bilgileri
Sinema - Tiyatro Bilgileri
Evlilik - Boşanma - Ölüm Bilgileri
Motorlu Taşıt Sayıları
Milletvekili Genel Seçimi Sonuçları
Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları
Bağlantılar
Pehlivanköy Kaymakamlığı
Pehlivanköy Belediyesi

ÇorluÇorlu, İstanbul'dan sonra Trakya'daki en büyük yerleşim merkezidir. Nüfusu il merkezi Tekirdağ'dan, Kırklareli'den ve Edirne'den fazladır. Ayrıca her yönden bu üç ilden de daha gelişmiş vaziyettedir.

Padişahlar otağı Çorlu, elverişli doğal yapısı, güçlü ulaşım bağlantıları ve stratejik önemi ile Tekirdağ’ ın en gelişmiş ilçesidir. Türkiye’nin Kuzeybatı (Trakya) bölgesinde olup 41 derece 07 dakika 30 saniye doğu boylamı ile 27 derece 45 dakika 00 saniye kuzey enlemi arasında yer almaktadır.

Denizden yüksekliği 150-180 metre arasındadır. Ergene havzasında ve Trakya’nın merkezi bir yerinde bulunmaktadır. Tekirdağ İlinde kapladığı alan bakımından dördüncü sırada yer almaktadır. İlçe rakımı (183) metredir. Yıldız Dağlarının uzantısı halinde sokulan sırtlar Çorlu’nun en yüksek kesimini oluşturur. Arazisinin büyük bölümü Ergene Havzası (Ergene nehrinin sularını boşalttığı alan) içinde yer alır. Burası Yıldız (Istranca) dağlarından aşınan ve akarsulardan sürüklenen tortuların depolandığı bir dolgu bölgesidir.

İlçe genellikle düzlük bir araziye sahip olup, toprakları verimlidir. İç kesimde yer almasından dolayı karasal iklim hakim olup, yazları kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuktur. Trakya’ da en az yağış alan bölgedir. Yağışların % 20 si İlkbahar, % 10 u yaz, % 30 u Sonbahar ve % 40 ı kış mevsiminde düşmektedir. Ortalama rüzgarın yönü Kuzey-kuzey doğudur ve rüzgarın hızı 3.6 m/sn. ye kadar yükselir. Bu rüzgarlar fazla yağış getirmezler. Nemli hava kütlelerini getiren ve yağışa neden olan rüzgarlar güney ve güneybatı yönlü Lodos ve Kıbledir. Karayel ise soğuk hava dalgasını getirerek kar yağışına sebep olur.

Yıllık sıcaklık ortalaması 12.6 C., en yüksek sıcaklık ortalaması 18.2 C., en düşük sıcaklık ortalaması 8.1 C. dir. Çorlu Karadeniz ile Akdeniz arasında yer aldığı için bu iklim bölgelerinin etkileri altında kalır. Kuzeyden inen soğuk hava kütleleri ile güneyden Akdeniz ve Ege den gelen nemli, ılık hava akımları bölge iklim yapısını belirler.

Çorlu Ergene çayı Çorlu’nun 12 km. kuzeyinden geçer. Bu çay Trakya’nın en büyük akarsuyu olan Meriç Nehrinin bir kolu olmaktadır. Ergene çayı Muratlı İlçesi yakınlarında Çorlu Deresi ile birleşerek Uzunköprü İlçesi civarında Meriç Nehrine dökülür. Çorlu Deresi Istranca dağlarının doğu yamaçlarından beslenir. Birçok mevsimlik dereyi kendine bağlar. Ergene çayından tarım sahalarının sulanmasında yararlanılır. Çorlu deresi ise sanayi kirliliği nedeniyle kullanılamaz hale gelmiştir. Diğer önemli dereler ise Pınarbaşı, Esece ve Ahımehmet deresidir.

Kum ve Taş açısından da bölgenin en zengin yerinde bulunan Çorlu Karatepe Taş Ocakları ile Trakya Bölgesinin ihtiyacını karşılamaktadır. Yulaflı Köyü ve Önerler Karaçalı yöresinde TPOAŞ ‘ın yaptığı sondajlarda yörede doğal gaz bulunmuş ve kuyu açma çalışmalarına halen devam edilmektedir.

İlçe yer altı suyu kaynakları bakımından da zengindir. Bir çanak gibi üstü kum ve çakıl olan arazi, bir süzgeç gibi yağan kar ve yağmur sularını yeraltına geçirmektedir. Bu durum kirlilik açısından da tehlike arz etmektedir. Çöp ve sanayi atıklarının sızıntıları da bu yer altı sularına karışmaktadır. Bu kirlenmenin acil olarak önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması kaçınılmaz olarak önümüzde durmaktadır. Yöredeki yer altı suyu potansiyelinin 274 hm3/Yılı Ergene Havzasından kaynaklanmaktadır.

Tekirdağ İlinin kullandığı su miktarı toplam suyun % 42 sini oluşturmaktadır. Bu miktarın % 61 inin (5l.72Hm3/Yıl) Çorlu İlçesine ait olduğu dikkat çekicidir. Ayrıca Çorlu İlçesinin içme, kullanma ve sanayi amaçlı çektiği su miktarının, sulama suyundan daha fazla olduğu görülmektedir. Çorlu Belediyesine kayıtlı (57.185) su abonesi bulunmaktadır. İlçenin içme ve kullanma suyu ihtiyacı Havuzlar, Kızılağaç, Şeyhsinan, Muhittin, Nüsratiye, Yeni Sanayi,Toplu Konut, Kazimiye Emlak Konut, Sağlık Mahallesi, Yeşiltepe,Panayır Yeri semtlerimizde açılmış olan toplam (26) adet derin sondaj kuyusu ve bu bölgelerdeki yer altı gömme dolapları ile toplam 330 Lt/sn su verilmek suretiyle karşılanmaktadır.

06.12.2012 tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2. Madde (26) bendi gereği Tekirdağ ilinde, Marmaracık Belediyesi merkez olmak üzere aşağıdaki listede belirtilen Çorlu Belediyesinin mahalleri, köyler ve belediyelerden oluşan Ergene İlçesi kurulmuştur.

Çorlu İlçesinden Ergene İlçesine bağlanan mahalleler:

 • Sağlık
 • Yeşiltepe
Çorlu İlçesinden Ergene İlçesine bağlanan belediye ve köyler:
 • Ulaş Belediyesi
 • Misinli Belediyesi
 • Velimeşe Belediyesi
 • Paşaköy
 • Pınarbaşı
 • Ahimehmet
 • İğneler
 • Vakıflar
 • Esenler
 • Kırkgöz
 • Bakırca
 • Karamehmet
 • Yulaflı


Üst Kategori: Tekirdağ
Kategori: Çorlu
Tekirdağ İlçeleri
Süleymanpaşa - Çerkezköy - Çorlu - Ergene - Hayrabolu - Kapaklı - Malkara - Marmaraereğlisi - Muratlı - Saray - Şarköy

Çorlu Mahalleleri
Alipaşa - Cemaliye - Cumhuriyet - Çobançeşme - Deregündüzlü - Esentepe - Hatip - Havuzlar - Hıdırağa - Hürriyet - Kazımiye - Kemalettin - Maksutlu - Muhittin - Nusratiye - Önerler - Reşadiye - Rumeli - Sarılar - Seymen - Silahtarağa - Şahbaz - Şeyhsinan - Türkgücü - Yenice - Zafer

Ulaşım

Bölümler

 • Şehirlerimiz +

  Trakya Şehir Tanıtımları Devamı
 • İstatistikler +

  Trakya hakkındaki ayrıntılı bilgiler. Devamı
 • Haberler +

  Güncel Trakya haberleri. Devamı
 • 1. Balkan Savaşı +

  1nci Balkan Savaşının tüm ayrıntıları Devamı
 • 2. Balkan Savaşı +

  2nci Balkan Savaşının tüm ayrıntıları Devamı
 • Fotoğraflar +

  Fotoğraf Galerileri Devamı
 • Türküler +

  Trakya Türküleri Devamı
 • Linkler +

  Trakya içerikli siteler Devamı
 • Karayolları Haritası +

  Türkiye Karayolları Haritası Devamı
 • 1

Kaynakça

Sitemizde yayınlanan içerik bölge illerinin valilik, kaymakamlık, belediyelerinden ve sosyal medyadan derlenmektedir. Yayınlanan içerikte hak sahibiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca sitemizdeki fotoğrafların orijinal boyutta olan versiyonları istek üzerine verilebilir.