Pehlivanköy PanayırıPehlivanköy her ne vesileyle anılırsa anılsın hemen akla 18 Eylül'de başlayıp 3 gün süren Sonbahar Panayırı akla gelir. Bu panayır tarihte Pehlivanköy'ün eski adı "Pavli Panayırı" diye söylenir. Bazı kaynaklar Panayırı 110 yıl önceye dayandırıyorlarsa da bu yakın bir tarihtir. Panayır yüzyıllarca bir geçmişi vardır.

Pehlivanköy PanayırıPanayır sözcüğü dilimize Yunanca (Hellence) den geçmiştir. " Rumlar Meryem Ana'yı bu adla anmaktadırlar." Pnıgris ( Panagı' a ) dilimizde Panayıra dönmüştür. Bu sözcükler yılda birkaç gün süren büyük Pazar anlamına gelmektedir.


Pehlivanköy Panayırı Tarih içerisinde her büyük merkezde, kalelere yakın yerlerde Panayırlar kurulması sosyal ve ekonomik bir ihtiyaç olmuş ve sonra gelenekleşmiştir. Bu nedenle kent ve bazı kasabalarda kale kalıntıları çevresinde birer Panayır yeri (Panayırhane) vardır. Panayırhane yılda bir kez Pazar olan yer demektir.

Pehlivanköy PanayırıPavli Panayırı bu nitelikte ve kimlikte bir panayırdır. Panayırların kurulacağı Belediyeler tarafından halka ilanlarla duyurulur ve "Hayvan ve Emtia Panayırı" diye ifade edilir. Yani panayırda eşya ve hayvan satımı yapılabilir, eğlenceler düzenlenebilir.

Pehlivanköy Panayırı Pavli Panayırı Trakya genelinde ve hatta Anadolu' dan gelenlerle yapılır. Sosyal, kültürel, ekonomik bir hareket olurdu. Eski görkemli durumları kalmamışsa da Panayırlar bu gelenekle devam etmektedir. Pehlivanköy Panayırına gitmemek, Trakyalılar için noksanlık olurdu.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat