Silivri Makaleleri
Silivri
Silivri Adı
Tarihi
İklim
Bitki Örtüsü
Nüfus
Tarım ve Ticaret
Sanat
Basın
Silivri Köyleri
Silivri
İlçe toprakları genelde az eğimli alanlardır. Silivri yöresinin içinde bulunduğu bölgedeki topografya, hafif dalgalı düzlükler biçiminde, yüksekliği 60 metreyi geçmeyen tepeler şeklindedir. Söz konusu topografya; güneyde deniz kıyısından başlamakta ve kuzeye doğru yavaş yavaş yükselmektedir. Doğuda, Muratçeşme bölgesindeki Keltepe ile Araptepe, başlıca engebeleri oluşturmaktadırlar. İlçe dahilinde yüksek dağlar bulunmamaktadır. İlçe sınırlarında çok önemli akarsu yatakları olmayıp Çanta Deresi, Gelevri Deresi, Kova Deresi, Tuzla Deresi ve Karılar Deresi gibi küçük dere ve çaylar bulunmaktadır.
Türkçe Silivri
Yunanca Σηλυβρία  -  Bulgarca Силиврия
Silivri Belediyesi
Yüzölçümü 858 km²
Rakım 10 m
Nüfus 165.084
İl Merkezine Mesafe 64 km
Telefon Alan Kodu 212
Plaka Kodu 34
Posta Kodu 34570
Belediye Başkanı Özcan Işıklar
Kaymakam Ali Partal
Silivri
Silivriİlçe toprakları genelde az eğimli alanlardır. Silivri yöresinin içinde bulunduğu bölgedeki topografya, hafif dalgalı düzlükler biçiminde, yüksekliği 60 metreyi geçmeyen tepeler şeklindedir. Söz konusu topografya; güneyde deniz kıyısından başlamakta ve kuzeye doğru yavaş yavaş yükselmektedir. Doğuda, Muratçeşme bölgesindeki Keltepe ile Araptepe, başlıca engebeleri oluşturmaktadırlar. İlçe dahilinde yüksek dağlar bulunmamaktadır. İlçe sınırlarında çok önemli akarsu yatakları olmayıp Çanta Deresi, Gelevri Deresi, Kova Deresi, Tuzla Deresi ve Karılar Deresi gibi küçük dere ve çaylar bulunmaktadır.
İstanbul İlçeleri
Silivri - Çatalca

Silivri Mahalleleri
Akören - Alibey - Alipaşa - Balaban - Bekirli - Beyciler - Büyük Çavuşlu - Büyük Kılıçlı - Büyük Sinekli - Çayırdere - Çeltik - Cumhuriyet - Danamandıra - Fatih - Fener - Fevzipaşa - Gazitepe - Gümüşyaka - Hürriyet - İsmetpaşa - Kadıköy - Kavaklı - Küçük Kılıçlı - Küçük Sinekli - Kurfallı - Mimar Sinan - Ortaköy - Piri Mehmet Paşa - Sancaktepe - Sayalar - Selimpaşa - Semizkumlar - Seymen - Yeni - Yolçatı