Meriçİlçedeki ilk yerleşimler tarih öncesi devirlere kadar dayanmaktadır. İlçenin tarihi, yazı bilen Traklarla başlar. İlçe, ilk çağlarda Trak Krallıklarıyla Pers-Büyük İskender ve Büyük Roma İmparatorlukları sınırları içindeydi. Ortaçağda, 10. yüzyıla kadar Bizans İmparatorluğuna bağlı kaldı. 14. yüzyıl ortalarında 1. Murat'ın Komutanı Hacı İlbey tarafından 1361 yılında Bizanslılardan alınmıştır.


MeriçYüzyıllarca düşman saldırısından uzak yaşayan ilçe, 19. yüzyılın birinci ve ikinci yarılarında Rusların eline geçti. Birinci Balkan Savaşı'ndan sonra Bulgarlar ve Birinci Dünya Savaşı ertesinde Yunanlılar ilçeyi işgal ettiler. 1920 yılında Yunanlılar, Meriç Nehrini geçerek Doğu Trakya'ya girmek istediler. 60. Tümene bağlı birliklerimiz ilçeyi bir süre savundu. İki yıl kadar süren Yunan işgali, Büyük Zafer'den sonra sona erdi. Silahlı Kuvvetlerimiz, 19 Kasım 1922 tarihinde ilçeyi geri aldı.

İlçe daha önce Dimetoka' ya bağlı idi. 1916 yılında Dimetoka Bulgarlara bırakılınca Meriç İlçesi Kavaklı adı ile İlçe oldu. 1919 yılında Kavaklı, Uzunköprü'ye bağlandı. 1923 yılında Büyükdoğanca köyü Merkezi konumda oluşundan dolayı İlçe olmuştur. Meriç adını 1940 yılında almıştır.